Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Efekty współpracy naukowo-badawczej między Polską, a Norwegią. Podsumowanie wdrażania Programu "Badania Stosowane" (komunikat)

14.11.2024, 19:38aktualizacja: 15.11.2024, 10:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Fundusze Norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) pozwalają od lat rozwijać międzynarodową współpracę na polu nauki. Od 2014 r. dzięki konkursom w ramach programu Badania Stosowane wybrano ponad 80 innowacyjnych projektów z udziałem ok. 1650 naukowców. W konferencji podsumowującej wdrażanie programu uczestniczył wiceminister Konrad Wojnarowski.

Program finansowany jest ze środków Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W kończącym się właśnie programie przeznaczono na polsko-norweskie projekty ponad 77,7 mln euro (ok. 337,28 mln zł). Program znacząco przyczynił się do rozwoju innowacyjnych rozwiązań i technologii wpływających na gospodarkę i społeczeństwo.

W ramach obszaru badań ogłoszono 4 konkursy:

- POLNOR 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarach: zdrowie i opieka społeczna, przemysł i technologie informacyjne, energia, transport i klimat, żywność i zasoby naturalne, rozwój społeczny i gospodarczy, pojazdy bezzałogowe.

Wybrano 38 projektów do dofinansowania w wysokości 49,7 mln euro.

- POLNOR CCS 2019 – wspólne polsko-norweskie projekty badawcze w obszarze wychwytywania i składowania dwutlenku węgla.

Wybrano 6 projektów do dofinansowania na kwotę 11,8 mln euro.

- Idealab – przełomowe, interdyscyplinarne projekty badawcze, tematyka konkursu: "Miasta przyszłości: usługi i rozwiązania".

Kluczowym elementem formuły IdeaLab były interaktywne warsztaty z udziałem uczestników z różnych dyscyplin i środowisk oraz zespół ekspertów zewnętrznych i interesariuszy, organizowane w celu wprowadzania nowych podejść do wyzwań badawczych. Wybrano 6 projektów do dofinansowania w wysokości 10,5 mln euro.

- Small Grant Scheme 2020 - fundusz małych grantów dla kobiet-naukowców w stosowanych naukach technicznych.

Wybrano 31 projektów do dofinansowania na kwotę 5,7 mln euro.

– Wzmocnienie międzynarodowej współpracy, zacieśnienie relacji polskich i norweskich instytucji badawczych oraz przedsiębiorstw to kluczowe osiągnięcie Programu Badania Stosowane. Dzięki finansowaniu z Programu nawiązano liczne partnerstwa z instytucjami badawczymi i przedsiębiorstwami z Norwegii. Wspólne projekty badawcze przyczyniły się także do wymiany doświadczeń, czego efektem są innowacyjne rozwiązania – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski.

Jak podkreślił wiceminister Wojnarowski, Program dodatkowo umożliwił wsparcie ukraińskich naukowców, którzy z powodu wojny nie mogli kontynuować swojej kariery akademickiej w ojczyźnie.

– Choć Program na lata 2014-2021 dobiegł końca, jego efekty będą miały trwały wpływ na przyszłość. Zdobyte doświadczenia i nawiązane relacje stanowią solidny fundament dla kontynuacji tego Programu w przyszłości, wzmacniając naszą wizję innowacyjnej współpracy międzynarodowej – podsumował wiceminister Konrad Wojnarowski.

Podczas konferencji zaprezentowano możliwości działań w ramach Funduszy Norweskich i EOG, przykłady zrealizowanych projektów oraz informacje o kolejnej edycji Funduszy Norweskich i EOG.

W wydarzeniu udział wzięli polscy i norwescy naukowcy – beneficjenci programu, eksperci, przedstawiciele agencji rządowych i administracji publicznej. Uczestnicy konferencji dyskutowali m.in. jak budować stabilne partnerstwa w projektach aplikacyjnych, jak współpraca dwustronna wpływa na wyniki projektu oraz jakie są bariery transferu wiedzy z sektora akademickiego do biznesu, organizacji pozarządowych i sektora publicznego.

Fundusze Norweskie i EOG

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim.

Głównym ich celem jest zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami a państwem-beneficjentem. W zamian za udzielaną pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE, mimo że nie są jej członkami.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.11.2024, 19:38
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ