Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Europa przyszłości – Europejski Kongres Gospodarczy 2020 z udziałem kierownictwa MFiPR (komunikat)

02.09.2020, 16:46aktualizacja: 02.09.2020, 16:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Od 2 do 4 września Katowice są centrum debaty o przyszłości Unii Europejskiej. Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku odbywa się stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a także – w jeszcze większym zakresie niż dotychczas – online. Po raz 12. eksperci i politycy będą rozmawiać między innymi o przyszłości naszego kontynentu, wyzwaniach na najbliższe lata i najnowszych trendach społeczno-gospodarczych. W tegorocznej edycji uczestniczą minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak oraz wiceminister Grzegorz Puda.

Pierwszego dnia szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wzięła udział w sesji otwierającej kongres, która odbyła się pod hasłem „Europa przyszłości”, a także w panelu dyskusyjnym „Nowy budżet Unii Europejskiej”.

– Mądry kompromis polityczny wypracowany na lipcowym szczycie Rady Europejskiej pozwolił na wynegocjowanie ambitnego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027, który został wzmocniony przez Europejski Instrument na rzecz Odbudowy Next Generation EU o wartości 750 miliardów euro – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Jak zaznaczyła, Polska będzie mogła skorzystać łącznie z dodatkowego impulsu inwestycyjnego w wysokości ponad 750 miliardów złotych.

Aktualnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzi intensywne prace nad zagospodarowaniem środków finansowych na przyszłą perspektywę 2021-2027. W trakcje przygotowań jest Umowa Partnerstwa, która określi, co będzie wspierane z funduszy unijnych w ramach polityki spójności. Jesienią Umowa Partnerstwa trafi do konsultacji społecznych.

– W ramach polityki spójności będziemy kontynuować inwestycje realizowane za pomocą podobnych programów, jak w kończącej się perspektywie, ponieważ dotychczas wypracowane rozwiązania świetnie się sprawdziły – zapowiedziała minister Jarosińska-Jedynak.

Środki z polityki spójności Polska przeznaczy na wsparcie realizacji celów rozwojowych kraju określonych między innymi w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Jednocześnie nasze działania będą się wpisywać w jasno określone cele Komisji Europejskiej, czyli cyfryzację i Zielony Ład.

– Chcemy wciąż unowocześniać naszą gospodarkę przez upowszechnienie zielonych technologii sprzyjających ochronie środowiska naturalnego, zwiększeniu energooszczędności, pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł czy dostosowaniu do zmian klimatu – mówiła szefowa MFiPR.

W stolicy Śląska rozmawiano także o priorytetach nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

– Zadbamy o to, aby inwestycje w przedsiębiorstwa, edukację, ochronę zdrowia

w nowej perspektywie miały na celu włączanie osób z niepełnosprawnościami, zagrożonych ubóstwem i ubogich, osób z różnych powodów wykluczonych ze społeczeństwa – akcentowała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Drugiego dnia kongresu, 3 września minister funduszy i polityki regionalnej weźmie udział w dyskusji o przyszłości miast i polityki miejskiej. Będzie też rozmawiać o przygotowaniach do 11. edycji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, które odbędzie się w 2022 roku. Tematem tego spotkania ma być sprawiedliwa i zrównoważona transformacja obszarów miejskich. Jego uczestnicy porozmawiają między innymi o odporności miast na kryzysy, również w kontekście pandemii koronawirusa, a także poruszą kwestie klimatyczne i środowiskowe. Jedną z omawianych kwestii ma być również dostępność miast dla osób z niepełnosprawnościami.

Wiceminister Grzegorz Puda weźmie udział w panelu dyskusyjnym „Inwestycje publiczne”, który jest zaplanowany 4 września, w trzecim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.09.2020, 16:46
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ