Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Europejski Fundusz Społeczny Plus i Program Dostępność Plus – wachlarz możliwości dla miast (komunikat)

12.06.2023, 18:33aktualizacja: 12.06.2023, 18:34

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej:

Dziś w Rzeszowie odbyła się konferencja pn. "Europejski Fundusz Społeczny Plus – szanse i wyzwania dla miast w dobie kryzysu" z udziałem wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak, prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, oraz władz podkarpackich miast. Podczas wydarzenia przedstawiono korzyści jakie miastom stwarza EFS 2021-2027 oraz Program Dostępność Plus. Wymieniono się też doświadczeniami podkarpackich miast w zakresie poprawy dostępności usług publicznych.

"Rolą świadomej polityki miejskiej jest projektowanie prawa i inwestycji w taki sposób, aby nie pomijały osób o mniejszych możliwościach psycho – fizycznych. Włączenie tematyki dostępności w dyskusję nad trendami polityki miejskiej i kierunkami procesów urbanizacyjnych to nie tylko wyraz myślenia długofalowego i praktycznego, ale przede wszystkim konieczność cywilizacyjna" – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

I dodała: Dostępność przestrzeni miejskiej, nie powinna być traktowana jako przywilej, ale jako prawo każdego człowieka do równego i sprawiedliwego traktowania jego potrzeb związanych z funkcjonowaniem, organizacją i zarządzaniem przestrzenią, w której mieszka. Aby je urzeczywistniać, tworzymy warunki dla systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami również w przestrzeni miejskiej.

Program Dostępność Plus na Podkarpaciu

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej od pięciu lat koordynuje realizację rządowego Programu Dostępność Plus. Przewiduje on tworzenie rozwiązań likwidujących bariery z myślą o osobach w różnym wieku, mających różny stopień sprawności motorycznej i poznawczej. Program oddziałuje na wiele obszarów, a jego wdrożenie ma przynieść zmianę w sposobie projektowania miejsc w których żyjemy oraz przedmiotów z których korzystamy.

"Dzięki temu w moim rodzinnym Rzeszowie i na całym Podkarpaciu realizowane są liczne inwestycje infrastrukturalne. Na przykład zabytkowy urząd miasta Sanoka otrzymał środki UE w ramach projektu PFRON +Dostępny samorząd – granty+ na dostosowanie dwóch kondygnacji części zabytkowej oraz trzech kondygnacji budynku głównego do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami" –powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Gminy Brzozów, Niwiska, Besko, Dębica zrealizowały usługi transportu indywidualnego typu "door-to-door". W ramach projektu "Dostępność Plus dla zdrowia" do podkarpackich przychodni trafiło ponad 3,6 mln zł. Wsparcie to przeznaczone jest na likwidowanie barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjnych w placówkach POZ i szpitalach. Pomoc w tym zakresie otrzymały m.in. placówki z Rzeszowa, Leżajska, Krosna, Radymna.

Naszą drogę do dostępności na dużą skalę zaczęliśmy od podmiotów publicznych takich jak urzędy, szkoły, szpitale, biblioteki. W 2019 r. wprowadziliśmy prawo zobowiązujące te podmioty do zapewnienia dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej.

"Idąc o krok dalej, staramy się zaszczepić myślenie, że wydatkowanie środków publicznych musi być powiązane z wymaganiami w zakresie dostępności. Jako resort koordynujący wydatkowanie środków unijnych ukierunkowaliśmy odpowiednio interwencję, aby zmieniać ten stan rzeczy" – podkreśliła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Wiele obszarów wsparcia i interwencji zaplanowanych na lata 2021-2027 wynika z dotychczasowych doświadczeń, a działania mają służyć wzmocnieniu spójności społecznej. Środki unijne, nie tylko EFS Plus, pomagają w niwelowaniu barier architektonicznych, cyfrowych i komunikacyjno-informacyjnych.

Więcej o Programie Dostępność Plus: https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/strony/o-funduszach/fundusze-europejskie-bez-barier/dostepnosc-plus/

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.06.2023, 18:33
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ