Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Fundusze Norweskie otwierają możliwości dla inwestycji w obszarze wód śródlądowych lub morskich (komunikat)

02.02.2022, 20:12aktualizacja: 02.02.2022, 20:13

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła nową edycję konkursu dla przedsiębiorców działających w obszarze wód śródlądowych lub morskich. Projekty mogą dotyczyć zrównoważonego rozwoju w obszarze wód, ekologii oraz turystyki. Najciekawsze projekty, wpisujące się w cele konkursu, mogą liczyć na dofinansowanie do 2 mln euro. Konkurs finansowany jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

„Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” to konkurs organizowany dzięki finansowaniu z Funduszy Norweskich. Celem dofinansowania mogą być projekty, w których przedsiębiorcy podniosą swoją konkurencyjność dzięki zastosowaniu w firmie innowacyjnych procesów, technologii lub rozwiązań bądź dzięki wprowadzeniu na rynek nowych produktów lub usług. O wsparcie mogą starać się mikro, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność w obszarze wód (śródlądowych lub morskich) oraz ich bezpośredniego otoczenia. Projekty powinny przyczyniać się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska wodnego lub jego bezpośredniego otoczenia.

Niektóre sektory gospodarki, np. rybołówstwo i akwakultura, są wykluczone ze startowania w konkursie w zakresie finansowania inwestycji. Część podmiotów ma ograniczone możliwości otrzymania dofinansowania, jest to m.in. transport wodny. Przedsiębiorcy, którzy działają w tym obszarze, mają możliwość otrzymania dofinansowania tylko na wybrane typy projektów, np. na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych lub zwiększenie efektywności energetycznej. Nie mogą jednak realizować klasycznych inwestycji, czyli zakupu nowego taboru transportu wodnego. Konkurs przewiduje dofinansowanie o wartości od 200 tys. euro, do maksymalnie 2 mln euro.

Wsparcie można przeznaczyć na inwestycje, np. zakup maszyn, roboty budowlane i materiały, ale również na eksperymentalne prace rozwojowe oraz usługi doradcze. Osobne wparcie przeznaczone jest dla portów, pod warunkiem, że spełniają warunki udzielanej pomocy. Beneficjent musi zapewnić wkład własny w postaci środków pieniężnych w wysokości co najmniej 20% całkowitego kosztu projektu. Inicjatywa może być realizowana samodzielnie, jednak pożądana jest współpraca z podmiotem prawa norweskiego. Wniosek należy złożyć wyłącznie w wersji elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków.

"Inwestycje w obszarze wód morskich i śródlądowych są bardzo ważne nie tylko ze względu turystycznego, ale również ekologicznego. W poprzedniej edycji dofinansowanie otrzymało wiele projektów przyjaznych środowisku. Nadal potrzebujemy takich inwestycji" – powiedział Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

„Organizacja przystani portowej zasilanej z OZE na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich” to projekt, który w poprzedniej edycji konkursu otrzymał niemal 1,5 mln zł dofinansowania. Jego celem jest organizacja przystani, która pozwoli na cumowanie 18 jednostek pływających i zapewni im możliwość zatankowania paliwa, obiór nieczystości, wykonanie drobnych napraw czy dostęp do prądu i wody pitnej. Przystań będzie zasilana energią pozyskiwaną z paneli fotowoltaicznych, zainstalowanych na pomostach pływających.

Kolejnym proekologicznym projektem jest „Wdrożenie technologii przyjaznych środowisku w porcie jachtowym Sztynort”. Firma King Cross nabyła port jachtowy w mazurskiej miejscowości i dostosowuje go do potrzeb osób pracujących zdalnie, które łączą obowiązki zawodowe z czynnym wypoczynkiem. Projekt obejmie rewitalizację oczyszczalni ścieków, zakup kontenerów sanitarnych wraz z pompami ciepła oraz zakup domów na wodzie. Działania spowodują zmniejszenie emisji CO² o 18,76 tony rocznie.

Przy tworzeniu nowych produktów bardzo ważne jest słuchanie potencjalnych odbiorców i dokładna analiza ich potrzeb. Z takiego założenia wyszła m.in. firma WTW Poland, która projektuje i wytwarza turbiny wodne wykorzystywane na wodach śródlądowych oraz produkuje sprzęt mechaniczny i elektryczny do małych elektrowni wodnych. Pomysł powstał po rozmowach z właścicielami i pracownikami elektrowni, którzy wskazywali, że dostępne na rynku rozwiązania nie spełniają ich potrzeb.

"W poprzedniej edycji konkursu wsparliśmy projekty, które mogą być inspiracją dla przedsiębiorców zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie w obecnej edycji. Największe szanse mają projekty spójne, dobrze przemyślane i uwzględniające zasady zrównoważonego rozwoju. Uwzględnianie kwestii ekologicznych nie jest wymogiem konkursowym, ale zwiększa istotnie szanse na wysoką ocenę merytoryczną" – skomentowała Monika Karwat-Bury z PARP.

Wnioski w ramach „Innowacje w obszarze wód śródlądowych lub morskich – Blue Growth” można składać od 1 lutego do 31 marca 2022 r.

14 lutego br. PARP organizuje spotkanie informacyjne, na którym przybliży warunki udziału w konkursie. Transmisja online odbędzie się na stronie Agencji.

Norweski Mechanizm Finansowy i Mechanizm Finansowy EOG są formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim. Za koordynację wdrażania tzw. Funduszy Norweskich i EOG w Polsce – jako Krajowy Punkt Kontaktowy – odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Współpracuje przy tym z Biurem Mechanizmów Finansowych w Brukseli. Poszczególne programy III edycji Funduszy są wdrażane przez polskie instytucje publiczne jako Operatorów Programów (m.in. PARP). Wyjątek stanowią, podobnie jak w poprzednich edycjach Funduszy, obszary „Społeczeństwo obywatelskie” oraz „Dialog społeczny – godna praca”, które zarządzane są przez darczyńców (odpowiednio przez Biuro Mechanizmów Finansowych w Brukseli oraz Innovation Norway).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.02.2022, 20:12
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ