Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Krajowe Forum Miejskie. Otwieramy debatę nad polityka miejską (komunikat)

21.12.2021, 14:13aktualizacja: 21.12.2021, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda otworzył Krajowe Forum Miejskie. Podczas Forum rozpoczęliśmy dyskusję nad projektem Krajowej Polityki Miejskiej 2030 (KPM 2030). To najważniejszy dokument, przygotowany w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR), który wyznacza cele zrównoważonego rozwoju miast. Projekt KPM zaprezentował wiceminister Waldemar Buda.

- Chcemy, aby miasta zapewniały swoim mieszkańcom jak najwyższą jakość życia. W realizacji tego celu pomoże Krajowa Polityka Miejska 2030, która stawia ambitne wyzwania rozwojowe - powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda i dodał – KPM oferuje narzędzia i rozwiązania, które ułatwią prowadzenie lokalnych i regionalnych polityk zrównoważonego rozwoju. Postulowane zmiany w przepisach prawnych, modyfikacje mechanizmów finansowych oraz wsparcie dla transferu wiedzy mają na celu poszerzenie palety działań, z których będą mogły korzystać samorządy.

Czym jest KPM?

Krajowa Polityka Miejska jest adresowana do wszystkich polskich miast. Jej głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców. W dokumencie znajduje się szeroka paleta rozwiązań, narzędzi i instrumentów, które w sposób elastyczny mogą być wykorzystane przez miasta różnej wielkości i położenia. Ma za zadanie wskazać, gdzie i jak możliwe jest zwiększenie efektywności działań instytucji publicznych, a także prywatnych i społecznych, tak, aby sprawniej osiągać cele polityki miejskiej.

W KPM wytyczone są kierunki rozwoju miast, które mają być miejscami przyjaznymi dla mieszkańców oraz być atrakcyjne do prowadzenia biznesu przez przedsiębiorców. Polskie miasta powinny rozwijać się w sposób zrównoważony przy jednoczesnym stawaniu się motorami rozwoju w skali regionalnej i lokalnej. Aby osiągnąć ten cel należy się skupić na między innymi przeciwdziałaniu chaosowi przestrzennemu, angażowaniu mieszkańców w zarządzanie miastami, tworzeniu zrównoważonej mobilności miejskiej czy podejmowaniu w miastach działań na rzecz niskoemisyjności i efektywności energetycznej.

- Wizja rozwoju polskich miast nawiązuje do sześciu celów Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Koncentrują się one przede wszystkim na budowaniu miast wykorzystujących swoje zasoby przestrzenne, gospodarcze i społeczne – powiedział wiceminister Waldemar Buda.

Krajowa Polityka Miejska - dalsze działania

Dzisiejszym spotkaniem inicjujemy konsultacje społeczne projektu KPM 2030, który od jutra będzie dostępny wraz z formularzem uwag na stronach internetowych ministerstwa. Równolegle z konsultacjami społecznymi, MFiPR prowadzić będzie dialog i uzgodnienia międzyresortowe.

Przedłożenie dokumentu Radzie Ministrów zaplanowane jest w pierwszej połowie 2022 roku.

Ze względu na silne powiązanie prac nad KPM z pracami programowymi i dziedzictwem WUF11, czyli Plan Działań dla Miast – w przyszłym roku chcemy wykorzystać okazję do szerokiej promocji polskiego podejścia do polityki miejskiej w ramach czerwcowego Światowego Forum Miejskiego w Katowicach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ewes

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.12.2021, 14:13
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ