Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Małgorzata Jarosińska-Jedynak w USA: Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości (komunikat)

13.09.2022, 13:35aktualizacja: 13.09.2022, 13:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Prezentacja polityki rządu polskiego w zakresie rozwoju miast, rozmowy o transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju miast oraz wymiana doświadczeń w sferze rewitalizacji obszarów miejskich – tak w skrócie można podsumować przebieg wizyty wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w Waszyngtonie - pierwszego etapu pobytu w USA.

Spotkania Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak z przedstawicielami rządu USA , których celem było pogłębienie współpracy polsko-amerykańskiej w kwestiach miejskich, rozpoczęła rozmowa z Zastępcą Sekretarza ds. Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast USA Adrianne Todman.

"Rząd polski przywiązuje dużą wagę do kompleksowego i spójnego rozwoju miast. Rada Ministrów przyjęła 14 czerwca 2022 r. Krajową Politykę Miejską 2030 (KPM 2030). Ten kluczowy dokument, opracowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ma na celu wzmocnienie zrównoważonego rozwoju miast i miejskich obszarów funkcjonalnych" – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała, działania określone w KPM 2030 koncentrują się w ramach sześciu zadań szczegółowych, które przyczyniają się do realizacji nadrzędnego celu polityki miejskiej – poprawy jakości życia w miastach. Koncentrują się one na racjonalnym wykorzystaniu przestrzeni i dostępnych zasobów miejskich (miasto zwarte), przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatu (zielone miasto), wspieraniu zróżnicowanej gospodarki miejskiej (miasto produkcyjne), wspieraniu transformacji cyfrowej (miasto cyfrowe), eliminowaniu barier i zapewnianiu równego dostępu wszystkich mieszkańców do usług publicznych (dostępne miasto) oraz efektywne zarządzanie zasobami miejskimi (wydajne miasto).

"Wyzwania stojące przed miastami polskimi nie odbiegają znacząco od problemów, z jakimi borykają się inne miasta w Europie czy na świecie. Wynikają one z trwających przekształceń oraz uwarunkowań gospodarczych i technologicznych, a także z działań na rzecz poprawy warunków życia obywateli" – zaznaczyła wiceszefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Następnie wiceminister Jarosińska-Jedynak spotkała się z Jonathanem McKinleyem, Głównym Doradcą Przewodniczącej Grupy Roboczej ds. Polski w Kongresie USA. Tematem dyskusji była wymiana doświadczeń polskich i amerykańskich w zakresie rewitalizacji obszarów miejskich oraz zaangażowanie Polski i USA w pomoc Ukrainie oraz jej przyszłą odbudowę.

Grupa Robocza ds. Polski aktywnie działa na rzecz wzmocnienia relacji amerykańsko-polskich wokół wspólnych wartości i więzi gospodarczych. Celem Klubu jest także działanie na rzecz wzmocnienia wśród Amerykanów świadomości i wiedzy nt. historii Polski – w tym w szczególności okresu niemieckiej okupacji i komunizmu. Przedstawiciele Klubu aktywnie promują wizerunek Polski jako lidera w pomocy udzielonej Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji oraz systematycznie odwiedzają Polskę.

Spotkanie z Robin Dunnigan, Zastępcą Asystenta Sekretarza ds. Europy Środkowo–Wschodniej w Departamencie Stanu USA, zakończyło wizytę wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak w Waszyngtonie.

Głównym tematem rozmowy było dziedzictwo 11. edycji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach, a także rozszerzenie współpracy polsko-amerykańskiej w obszarze rozwoju miast oraz zrównoważonej urbanizacji. W trakcie spotkania poruszono również kwestie związane ze współpracą Polski i USA w kontekście powojennej odbudowy miast Ukrainy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.09.2022, 13:35
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ