Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Minister K. Pełczyńska-Nałęcz: Przyszłość Polski w UE będzie zależała od tego, czy i jak będziemy potrafili określić nasze priorytety rozwojowe (komunikat)

17.04.2024, 17:49aktualizacja: 18.04.2024, 11:00

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

- Dzisiaj znajdujemy się na granicy między dwiema epokami. Jedną epoką były fundusze strukturalne, na których bardzo skorzystaliśmy. Druga epoka zaczęła się wraz z KPO – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz na konferencji PAP zorganizowanej z okazji 20-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. W wydarzeniu uczestniczył również wiceszef MFiPR Jacek Protas.

Minister funduszy i polityki regionalnej wzięła udział w inauguracyjnym panelu dyskusyjnym „20 lat Polski w Unii Europejskiej - kamienie milowe i wyzwania”. Uczestnicy debaty, wśród których byli również były premier Jerzy Buzek, ambasador Marek Prawda i prof. Andrzej Rychard, podsumowali dotychczasową aktywność Polski w strukturach unijnych. Zastanawiali się również nad miejscem i rolą naszego kraju we Wspólnocie w nadchodzących latach i dekadach.

- To jest 20 lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej, ale to jest także 20 lat Unii z Polską. Dzięki Polsce UE też zyskała, bez Polski byłaby dużo słabsza. Nie ma powodu do kompleksów, nie ma powodu do arogancji. Trzeba asertywnie zmierzać do przodu, wiedząc czego chcemy. I jednym z takich elementów, w których musimy wiedzieć, czego chcemy, są fundusze europejskie – podkreśliła szefowa MFiPR.

- W ciągu minionych 20 lat Polska podwoiła swoje PKB. 17 proc. z tego wzrostu, to efekt bardzo skutecznego zainwestowania funduszy europejskich przez Polaków i polskie samorządy. Bezdyskusyjnie w Europie mówi się, że Polska jest liderem, jeśli chodzi o efektywność i skuteczność wdrażania funduszy unijnych – dodała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

W debacie podsumowującej efekty dwóch dekad członkostwa Polski w UE dla samorządów, wziął udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Protas. Paneliści rozmawiali o rozwoju lokalnym, inwestycjach z obecnej perspektywy finansowej i kształcie polityki spójności po 2027 roku.

- Samorządy dobrze wykorzystały 20 lat w Unii Europejskiej. Przez ten okres JST zdobyły duże doświadczenie i wiedzę w realizacji projektów. Dzięki funduszom unijnym udało się im przeprowadzić wiele inwestycji poprawiających jakość życia Polaków – powiedział wiceminister Jacek Protas.

Sekretarz stanu odniósł się również do obecnej perspektywy finansowej i wskazał, że ma ona najwyższy poziom decentralizacji funduszy z polityki spójności od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.

- Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021-2027 aż 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. To jest 44 proc. wszystkich pieniędzy z polityki spójności. W latach 2014-2020 było to 40 proc., a w perspektywie na lata 2007-2013 – 25 proc. – podkreślił Jacek Protas.

Trzeci panel ekspercki dotyczył korzyści, jakie w wymiarze makroekonomicznym niesie dla polskiej gospodarki, nasza obecność w Unii Europejskiej. Natomiast pointę całej konferencji stanowiła prezentacja raportu „20 lat Polski w Unii Europejskiej”.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kblu/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2024, 17:49
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ