Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Od 30 kwietnia do 13 maja 2025 r. poznaniacy i turyści odwiedzający stolicę Wielkopolski mają wyjątkową okazję poznania fascynującej historii relacji łączących Polskę z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Plenerowa wystawa w innowacyjnej, trójwymiarowej formie pt. Znamy się od dawna i mamy na to papiery stanęła na placu Wolności, w pobliżu skrzydlatej Fontanny.
Nie bez powodu ekspozycja znalazła się właśnie w tym miejscu. Trójwymiarowe bryły wystawy, przypominające komputerowe foldery z dokumentami, są równie nowoczesne i symboliczne jak skrzydła Fontanny Wolności. Przyciągają uwagę swoją artystyczną formą i zachęcają przechodniów do zatrzymania się i odkrycia wielowiekowych powiązań między Polską a odległymi krajami. Przestrzenna forma podkreśla głębię naszych relacji, udokumentowanych zarówno historycznymi zbiorami Archiwów Państwowych, jak i opisami dzisiejszych projektów finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG.
Wielopłaszczyznowa opowieść o wspólnej historii
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwa Państwowe, organizując wystawę, umożliwiły odbiorcom wielowymiarowe doświadczenie historii. Zwiedzający mogą „otworzyć” kolejne „foldery” zawierające historyczne opowieści o XVII-wiecznych związkach z rodem Liechtensteinów, pionierskiej wyprawie Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku czy bohaterskiej obronie Narwiku przez polskich żołnierzy.
Podróż przez wieki i kraje
Wystawa zestawia historyczne dokumenty ze współczesnymi projektami współpracy i stanowi fascynujący pomost między przeszłością a teraźniejszością. I tak przykładowo, jedna z plansz prezentuje zarówno archiwalne materiały dotyczące polskiej ekspedycji na Spitsbergen, jak i informacje o projekcie iAREA, w ramach którego naukowcy z Polski i Norwegii badają wpływ zanieczyszczeń na arktyczny klimat. Dzięki wystawie zwiedzający mogą więc poznać zarówno łączącą nas przeszłość, jak i dzisiejsze projekty realizowane dzięki funduszom. A projekty te dotyczą wielu dziedzin od współpracy handlowej, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zabytków, po kulturę i edukację. Warto wspomnieć między innymi, że dzięki naszej współpracy utworzono takie nowoczesne miejsca służące rozrywce i zdobywaniu wiedzy jak Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czy Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Zarówno o nich, jak i innych ważnych projektach można przeczytać więcej na ekspozycji.
Wielkomiejska podróż wystawy
Po opuszczeniu placu Wolności, wystawa będzie kontynuować swoją podróż przez największe polskie miasta. Wcześniej prezentowana była w Katowicach, Krakowie i Warszawie, teraz zawita do Gdańska i Wrocławia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ amac/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2025, 12:42 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |