Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Niezwykła wystawa w Poznaniu (komunikat)

29.04.2025, 12:42aktualizacja: 29.04.2025, 12:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Od 30 kwietnia do 13 maja 2025 r. poznaniacy i turyści odwiedzający stolicę Wielkopolski mają wyjątkową okazję poznania fascynującej historii relacji łączących Polskę z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Plenerowa wystawa w innowacyjnej, trójwymiarowej formie pt. Znamy się od dawna i mamy na to papiery stanęła na placu Wolności, w pobliżu skrzydlatej Fontanny.

Nie bez powodu ekspozycja znalazła się właśnie w tym miejscu. Trójwymiarowe bryły wystawy, przypominające komputerowe foldery z dokumentami, są równie nowoczesne i symboliczne jak skrzydła Fontanny Wolności. Przyciągają uwagę swoją artystyczną formą i zachęcają przechodniów do zatrzymania się i odkrycia wielowiekowych powiązań między Polską a odległymi krajami. Przestrzenna forma podkreśla głębię naszych relacji, udokumentowanych zarówno historycznymi zbiorami Archiwów Państwowych, jak i opisami dzisiejszych projektów finansowanych z Funduszy Norweskich i EOG.

Wielopłaszczyznowa opowieść o wspólnej historii

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwa Państwowe, organizując wystawę, umożliwiły odbiorcom wielowymiarowe doświadczenie historii. Zwiedzający mogą „otworzyć” kolejne „foldery” zawierające historyczne opowieści o XVII-wiecznych związkach z rodem Liechtensteinów, pionierskiej wyprawie Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku czy bohaterskiej obronie Narwiku przez polskich żołnierzy.

Podróż przez wieki i kraje

Wystawa zestawia historyczne dokumenty ze współczesnymi projektami współpracy i stanowi fascynujący pomost między przeszłością a teraźniejszością. I tak przykładowo, jedna z plansz prezentuje zarówno archiwalne materiały dotyczące polskiej ekspedycji na Spitsbergen, jak i informacje o projekcie iAREA, w ramach którego naukowcy z Polski i Norwegii badają wpływ zanieczyszczeń na arktyczny klimat. Dzięki wystawie zwiedzający mogą więc poznać zarówno łączącą nas przeszłość, jak i dzisiejsze projekty realizowane dzięki funduszom. A projekty te dotyczą wielu dziedzin od współpracy handlowej, bezpieczeństwa, ochrony środowiska i zabytków, po kulturę i edukację. Warto wspomnieć między innymi, że dzięki naszej współpracy utworzono takie nowoczesne miejsca służące rozrywce i zdobywaniu wiedzy jak Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie czy Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Zarówno o nich, jak i innych ważnych projektach można przeczytać więcej na ekspozycji.

Wielkomiejska podróż wystawy

Po opuszczeniu placu Wolności, wystawa będzie kontynuować swoją podróż przez największe polskie miasta. Wcześniej prezentowana była w Katowicach, Krakowie i Warszawie, teraz zawita do Gdańska i Wrocławia.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.04.2025, 12:42
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ