Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Ocena polityki spójności w obliczu pandemii COVID-19 (komunikat)

27.05.2021, 13:57aktualizacja: 27.05.2021, 13:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

"Nowa rzeczywistość. Wyzwania dla polityki spójności i ewaluacji postpandemicznych” to hasło tegorocznej edycji Międzynarodowej Konferencji Ewaluacyjnej. W dniach 27-28 maja grupa ekspertów z całej Europy spotkała się, aby wspólnie rozmawiać o wynikach badań dotyczących polityki spójności. Dyskusja skupiona była szczególnie wokół tematu konsekwencji pandemii COVID-19 dla realizacji działań publicznych.

- Tegoroczna konferencja odbywa się w szczególnym momencie. Podsumowujemy perspektywę unijną 2014-2020 w czasie trwającej pandemii. Jednocześnie rozpoczynamy kolejną perspektywę polityki spójności 2021-2027, dlatego musimy spojrzeć w przyszłość i określić wyzwania, z jakimi będziemy musieli się zmierzyć. Pierwsze kroki mamy już za sobą. Podczas polskiej prezydencji w V4 założyliśmy realizację wielu ambitnych projektów. Jednym z nich jest rozpoczynające się wydarzenie – mówił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda otwierając XIV Międzynarodową Konferencję Ewaluacyjną.

Ewaluacja polityki spójności

Ewaluacja polityki spójności to jej obiektywna ocena na wszystkich etapach, tj. planowania, realizacji i mierzenia rezultatów. Dostarcza ona rzetelnych i przydatnych informacji. Zdobytą wiedzę Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) wykorzystuje w programowaniu funduszy w przyszłej perspektywie.

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w metodach i technikach prowadzenia badań, zwiększając zakres stosowania technik zdalnych. Nowa rzeczywistość ukazała nowe pola badawcze, na przykład badania efektów instrumentów antykryzysowych.

Badania pokazują także, że Fundusze Europejskie w znacznym stopniu wpłynęły na rozwój społeczno-gospodarczy Polski i regionów. Środki z Unii Europejskiej przyczyniły się do przyspieszenia wzrostu PKB i zatrudnienia oraz spadku bezrobocia.

Fundusze Europejskie przeciw skutkom COVID-19

Jednym z zadań realizowanych obecnie w MFiPR jest niwelowanie skutków pandemii z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej. Pakiet działań Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej na rzecz walki ze skutkami pandemii zebrany jest pod nazwą Funduszowy Pakiet Antykryzysowy. Jest to uzupełnienie Tarczy Antykryzysowej przygotowanej przez rząd.

Dotychczas z funduszy unijnych na walkę ze skutkami pandemii przeznaczono ponad 15 miliardów złotych. 2 miliardy złotych z funduszy UE trafiło na dopłaty do wynagrodzeń pracowników. Blisko 370 milionów złotych wsparło projekty dotyczące zdalnego nauczania, a 102 miliony złotych umożliwiły rozszerzenie zakresu platformy e-zdrowia.

Wsparcie finansowe i pomoc w niwelowaniu skutków pandemii COVID-19 otrzymały także przedsiębiorstwa. Uruchomione zostały liczne programy jak specjalny fundusz pożyczkowy o wartości ponad 2,1 miliarda złotych.

Razem w obliczu nowych wyzwań

Międzynarodowa Konferencja Ewaluacyjna po raz pierwszy została zorganizowana w 2005 roku. Wydarzenie od początku organizowane jest przed dwie instytucje zaangażowane w realizację polityki spójności w Polsce – Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Konferencja, odbywająca się w dniach 27-28 maja, po raz pierwszy zostanie w całości przeprowadzona w formie online.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.05.2021, 13:57
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ