Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Pociągi i tramwaje na dobrym torze (komunikat)

25.11.2020, 15:35aktualizacja: 25.11.2020, 15:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MFiPR informuje:

Po torach w Polsce jeżdżą coraz nowocześniejsze składy kolejowe i tramwajowe. Modernizacja taboru jest możliwa dzięki przemyślanemu inwestowaniu środków krajowych i europejskich. Z okazji Dnia Kolejarza i Tramwajarza, który przypada 25 listopada, prezentujemy podsumowanie tego, co w ostatnich latach udało się zrobić w transporcie publicznym.

– Bezpieczny, ekologiczny, coraz bardziej komfortowy to pierwsze skojarzenia z transportem szynowym, który od lat zmienia się na plus. Jest to możliwe między innymi dzięki inwestowaniu pieniędzy krajowych oraz z Funduszy Europejskich. Dziś jeździmy po zmodernizowanych liniach kolejowych i tramwajowych, w nowoczesnych, dostępnych, szybszych pociągach i tramwajach, które coraz lepiej spełniają oczekiwania pasażerów. Wiemy, że inwestycja w transport publiczny to dobra inwestycja – mówi Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Kolej na kolej

34 – tyle nowych pociągów jeździ już po polskich torach dzięki projektom, na które środki unijne przeznaczyło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Inwestycje były realizowane również za pomocą pieniędzy krajowych. W planach jest zakup kolejnych 108. Do tej pory zmodernizowano też 238 składów z planowanych 368. Nowe pojazdy zostały kupione między innymi przez PKP Intercity, Koleje Mazowieckie, PKP SKM w Trójmieście, Koleje Dolnośląskie, a także zarządy województw podkarpackiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Całkowita wartość tych projektów to prawie 5,4 miliarda złotych, z czego dofinansowanie unijne w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi blisko 1,9 miliarda złotych. Pozostałe środki to wkład krajowy.

Co te zmiany oznaczają dla podróżnych i pracowników kolei? Nowe pojazdy muszą spełniać wiele norm – są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, mają limit dopuszczalnej emisji hałasu, zachowują odpowiednie standardy bezpieczeństwa w tunelach. Pociągi są też wyposażone w europejski system sterowania ruchem kolejowym.

Po mieście tramwajem

340 – tyle nowych tramwajów zasili tabor w polskich miastach. Z części nowoczesnego taboru już korzystają mieszkańcy Wrocławia, Poznania i Gorzowa Wielkopolskiego. Dla stolicy Dolnego Śląska kupiono 56 nowych wieloczłonowych tramwajów z dodatkowymwyposażeniem obsługowym. O 60 jedno- i dwukierunkowych tramwajów wzbogacił się Poznań. Natomiast w Gorzowie Wielkopolskim po raz pierwszy na tory wyjechało 14 tramwajów niskopodłogowych.

Wartość tych trzech projektów to 884,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko wynosi niemal 345 milionów złotych. Inwestycja mogła również liczyć na wsparcie z pieniędzy krajowych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ aop/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.11.2020, 15:35
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ