Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Podniesienie konkurencyjności UE jest niezbędne (komunikat)

17.10.2024, 16:28aktualizacja: 17.10.2024, 16:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie wiceminister Jan Szyszko uczestniczył w panelu „Europejski Zielony Ład oraz nowa kadencja Komisji Europejskiej”. Tematem przewodnim dyskusji była kwestia konkurencyjności oraz Zielonego Ładu w związku z publikacją raportu Mario Draghiego.

"Nie oceniałbym raportu Mario Draghiego jednoznacznie. Z jednej strony zgadzam się z diagnozami, które zawiera oraz z częścią rozwiązań, takich jak potrzeba wydatków na B+R czy rozwój kompetencji w Europie. Z drugiej, trudno mi się zgodzić postulatami wsparcia bardziej sektorowego niż terytorialnego oraz centralizacji" - powiedział wiceminister Jan Szyszko.

Odnosząc do zaproponowanego w raporcie pomysłu utworzenia ogólnoeuropejskiej strategii rozwojowej UE, wiceminister wskazał, że pozytywnie oceniamy tę propozycję pod warunkiem, że nowo powstała strategia nie będzie miała charakteru sektorowego i będzie uwzględniała zagadnienia spójności oraz wymiar terytorialny.

Jak powiedział wiceminister, kluczowe jest, aby nie postrzegać konkurencyjności i spójności jako sprzecznych procesów – powinny one funkcjonować równolegle, tak aby w pełni wykorzystywać potencjał jednolitego rynku.

"Droga do zwiększenia konkurencyjności UE prowadzi przez otwieranie ścieżek dla małych i średnich europejskich przedsiębiorstw, aby te w perspektywie czasu stały się wielkimi przedsiębiorstwami i broniły interesu gospodarczego Europy w rywalizacji z firmami z Chin czy USA" – podkreślił wiceszef MFiPR.

Na zakończenie Jan Szyszko powiedział, że uważa raport za dobre i potrzebne rozpoczęcie dyskusji o polityce rozwoju UE.

Europejskie Forum Nowych Idei:

Motywem przewodnim 13. edycji Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie jest debata o przyszłości Polski i Europy. To także próba odpowiedzi na pytanie „Jakie będzie jutro” w zmieniającym się świecie, w tym przyszły kształt Unii Europejskiej. To wyjątkowy moment na taką rozmowę, gdyż jest tuż przed objęciem przez Polskę unijnej prezydencji.

W spotkaniach EFNI uczestniczą przedstawiciele biznesu, nauki, kultury, decydenci, liderzy opinii oraz reprezentanci administracji lokalnej, krajowej i europejskiej z kilkunastu krajów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.10.2024, 16:28
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ