Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFIPR: Polska i Słowacja chcą mówić wspólnym głosem w debacie nt. polityki spójności (komunikat)

27.07.2023, 13:16aktualizacja: 27.07.2023, 13:17

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Polska i Słowacja będą wymieniać się doświadczeniami i dobrymi praktykami w zarządzaniu i wdrażaniu funduszy UE oraz podejmować wspólne inicjatywy w zakresie wykorzystania polityki spójności UE. Takie postanowienia zawiera porozumienie o współpracy w obszarze polityki spójności między Polską a Słowacją podpisane przez ministra funduszy i polityki regionalnej Grzegorza Pudę oraz ministra inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej Petera Balíka.

W czwartek w Warszawie odbyła się wizyta delegacji słowackiego rządu pod przewodnictwem wicepremier ds. planu odbudowy i funduszy europejskich Lívii Vašákovej, w której uczestniczyli m.in. minister inwestycji, rozwoju regionalnego i informatyzacji Republiki Słowackiej Peter Balík, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego Barbora Lukáčova oraz eksperci rządu słowackiego.

- Polska i Słowacja są ważnymi beneficjentami funduszy polityki spójności, które stanowią silny impuls rozwojowy dla gospodarek naszych krajów. Chcemy zatem, aby nasz głos silnie wybrzmiał w toczącej się aktualnie na forum europejskim, debacie nad kształtem polityki spójności UE po 2027 r. – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda po podpisaniu porozumienia.

Minister Puda podkreślił, że obecne wyzwania, jak transformacja energetyczna i wojna w Ukrainie są poważnymi doświadczeniami dla społecznej, gospodarczej i terytorialnej spójności państw i regionów UE.

- Potrzebujemy nowych, kreatywnych rozwiązań, wzmacniających dostępność, elastyczność i efektywność inwestowania środków polityki spójności. Będziemy wspólnie ze Słowacją dążyć do wypracowywania stanowisk oraz propozycji w tym obszarze, które wspólnie zaprezentujemy na forum UE – zaznaczył minister funduszy i polityki regionalnej.

Polsko-słowacka współpraca transgraniczna

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej będzie kontynuować współpracę ekspercką z Ministerstwem Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Słowacji. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie bardzo dobrych doświadczeń z realizacji programów współpracy transgranicznej.

- W zeszłym roku wspólnie inaugurowaliśmy nową edycję programu INTERREG Polska – Słowacja. INTERREG udowadnia, że jest niezwykle wartościowym narzędziem wspierania współpracy oraz budowania sąsiedzkich relacji – powiedział szef MFiPR.

Polsko-słowacka debata nt. polityki spójności

Polska jest liderem w wykorzystaniu funduszy Polityki Spójności i chce się dzielić swoimi doświadczeniami w tym zakresie ze słowackimi partnerami.

Chodzi m.in. o uproszczenie wdrażania funduszy unijnych, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne czy działania Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Słowaccy ministrowie odbyli wizytę studyjną na inwestycji przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie, która jest jednym z największych projektów infrastrukturalnych realizowanych obecnie w stolicy. Goście poznali także szczegóły polskich rozwiązań w zakresie inwestycji w sektorze ochrony zdrowia.

Stosunki polsko-słowackie

W ostatnich latach polsko-słowackie spotkania na najwyższym szczeblu (prezydentów/premierów/ministrów) zarówno w formule dwustronnej, jak i wielostronnej odbywają się regularnie.

- Cieszymy się także z bardzo dobrych stosunków dwustronnych, jakie utrzymujemy ze Słowacją, regularnych spotkań i konsultacji, dwu- i wielostronnych, także na najwyższym szczeblu – mówił minister Grzegorz Puda o bardzo dobrych relacjach w sferze politycznej ze Słowacją.

Minister podkreślił, że Polska przygotowuje się do swojej Prezydencji w UE w I połowie 2025 r. Zdaniem G. Pudy efekty i dorobek polsko-słowackiego współdziałania będą mogły zostać skutecznie wykorzystanie podczas Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.07.2023, 13:16
Źródło informacji MFIPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ