Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Polskie firmy zyskują nowe narzędzia wsparcia w odbudowie Ukrainy (komunikat)

17.04.2025, 18:00aktualizacja: 18.04.2025, 09:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Polskie firmy zyskują nowe narzędzia wsparcia w odbudowie Ukrainy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przebywał z wizytą w Kijowie, gdzie rozmawiał o wzmocnieniu obecności polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy. Spotkał się m.in. z wiceministrem rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Oleksijem Riabykinem, odwiedził nowo otwarte przedstawicielstwo Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firmę Plastics Ukraina, a także wziął udział w Forum Spójności „Creating the Future” orgaznizowanym przez Ministerstwo Wspólnot i Terytoriów Ukrainy.

Podczas spotkania z wiceministrem rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Oleksijem Riabykinem omówiono współpracę w zakresie polityki regionalnej i działań decentralizacyjnych w Ukrainie, a także wynikających z tego możliwości dla polskiego biznesu. Wiceminister Szyszko zapowiedział podpisanie Memorandum o Współpracy między resortami w ramach przygotowań Ukrainy do negocjacji akcesyjnych w zakresie polityki regionalnej oraz tworzenia nowych perspektyw biznesowych.

„Tworzenie silnych i sprawnych samorządów terytorialnych to jeden z kluczowych warunków skutecznej odbudowy i udanej integracji Ukrainy z Unią Europejską” – powiedział minister Szyszko.

„Wierzymy, że polski model decentralizacji i samorządności może być źródłem dobrych inspiracji dla naszych wschodnich sąsiadów. Wiemy, że się sprawdził i pozwolił Polsce na sprawną absorpcję środków unijnych i spektakularny rozwój w ostatnich dwóch dekadach. Również dla naszych przedsiębiorców Ukraina funkcjonująca w oparciu o sprawdzone, polskie modele ustrojowe będzie miejscem bardziej przyjaznym i przystępnym dla prowadzenia tam biznesu” – podkreślił wiceszef MFiPR.

Nowe biuro BGK w Kijowie

Wiceminister Szyszko odwiedził również otwarte w lutym przedstawicielstwo BGK w Kijowie. Nowa placówka Banku Gospodarstwa Krajowego będzie pełniła kluczową rolę w dystrybucji unijnych instrumentów finansowych skierowanych do firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. Szczególną uwagę poświęcono także instrumentom finansowym dla sektora prywatnego i samorządów, które powstają w ramach unijnego Ukraine Facility. BGK, przy wsparciu środków i gwarancji z Ukraine Facility, zaoferuje przedsiębiorcom dwa główne instrumenty: preferencyjne pożyczki oraz mechanizmy gwarancyjne dla ukraińskich banków finansujących inwestycje realizowane przez samorządy i firmy.

Łączna wartość wsparcia wyniesie 320 mln euro, co przełoży się na konkretne możliwości finansowania projektów w sektorach strategicznych dla powojennej odbudowy – energetyce, logistyce, infrastrukturze i materiałach budowlanych.

"To atrakcyjna propozycja dla polskich firm, bo to one dysponują przewagą konkurencyjną w postaci dobrego rozeznania rynku ukraińskiego" – podkreślił wiceminister Szyszko.

Dodatkowo, BGK wraz z MFiPR przygotował pilotażowy mechanizm wsparcia krajowego o wartości 250 mln zł, oferujący polskim firmom preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem nawet od 1 proc. i okresem spłaty do 10 lat. „Pożyczki na udział w odbudowie Ukrainy” będą dostępne dla firm, które realizują inwestycje na terytorium Polski, a ich celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych, magazynowych lub logistycznych na potrzeby rynku ukraińskiego.

W ramach wizyty, delegacja MFiPR odwiedziła także zakład Plastics Ukraina – polskiej firmy obecnej na rynku ukraińskim od 1998 roku, która jest głównym dystrybutorem materiałów dla nowoczesnej branży reklamowej w Ukrainie. Firma planuje dalszą ekspansję na tamtejszym rynku.

„Rozwój polskiego biznesu na Ukrainie potrzebuje współpracy sektora publicznego i prywatnego. Dlatego gramy zespołowo dla wzmacniania potencjału polskiego biznesu. Firmy już obecne na rynku mogą sięgać po nowe finansowanie na preferencyjnych warunkach na udział w odbudowie Ukrainy, realizowanego wspólnie przez MFiPR i BGK” – zaznaczył wiceminister Szyszko.

Forum Spójności „Creating the Future”

Zwieńczeniem wizyty był udział wiceministra Jana Szyszko w Forum Spójności, gdzie zabrał głos w panelu poświęconym międzynarodowemu zaangażowaniu w proces odbudowy i rozwoju Ukrainy.

W swoim wystąpieniu podkreślił, że doświadczenia Polski w zakresie polityki spójności i reform samorządowych mogą stanowić cenne źródło inspiracji dla Ukrainy na drodze do integracji z Unią Europejską.

„Polska, dzięki własnemu doświadczeniu transformacyjnemu, jest gotowa dzielić się wiedzą i wspierać Ukrainę na tym etapie drogi do UE" – ocenił podczas wystąpienia na Forum.

„Jesteśmy konsekwentnym orędownikiem integracji Ukrainy z UE oraz udziału polskiego biznesu w powojennej odbudowie. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają silne samorządy i rozwinięta polityka regionalna” – zaznaczył.

Kwestię dostępnych możliwości wsparcia dla biznesu oraz sposobów mobilizacji sektora prywatnego do udziału w odbudowie Ukrainy rozwinął w swoim wystąpieniu dyrektor Biura ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej – Marcin Chruściel.

Wizyta wiceszefa MFiPR Jana Szyszko w Kijowie potwierdza konsekwentne zaangażowanie Polski na rzecz odbudowy Ukrainy oraz tworzenia warunków do rozwoju i konkurencyjności polskich firm w regionie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ pab/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.04.2025, 18:00
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ