Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Polskie firmy zyskują nowe narzędzia wsparcia w odbudowie Ukrainy
Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko przebywał z wizytą w Kijowie, gdzie rozmawiał o wzmocnieniu obecności polskich firm w procesie odbudowy Ukrainy. Spotkał się m.in. z wiceministrem rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Oleksijem Riabykinem, odwiedził nowo otwarte przedstawicielstwo Banku Gospodarstwa Krajowego oraz firmę Plastics Ukraina, a także wziął udział w Forum Spójności „Creating the Future” orgaznizowanym przez Ministerstwo Wspólnot i Terytoriów Ukrainy.
Podczas spotkania z wiceministrem rozwoju wspólnot i terytoriów Ukrainy Oleksijem Riabykinem omówiono współpracę w zakresie polityki regionalnej i działań decentralizacyjnych w Ukrainie, a także wynikających z tego możliwości dla polskiego biznesu. Wiceminister Szyszko zapowiedział podpisanie Memorandum o Współpracy między resortami w ramach przygotowań Ukrainy do negocjacji akcesyjnych w zakresie polityki regionalnej oraz tworzenia nowych perspektyw biznesowych.
„Tworzenie silnych i sprawnych samorządów terytorialnych to jeden z kluczowych warunków skutecznej odbudowy i udanej integracji Ukrainy z Unią Europejską” – powiedział minister Szyszko.
„Wierzymy, że polski model decentralizacji i samorządności może być źródłem dobrych inspiracji dla naszych wschodnich sąsiadów. Wiemy, że się sprawdził i pozwolił Polsce na sprawną absorpcję środków unijnych i spektakularny rozwój w ostatnich dwóch dekadach. Również dla naszych przedsiębiorców Ukraina funkcjonująca w oparciu o sprawdzone, polskie modele ustrojowe będzie miejscem bardziej przyjaznym i przystępnym dla prowadzenia tam biznesu” – podkreślił wiceszef MFiPR.
Nowe biuro BGK w Kijowie
Wiceminister Szyszko odwiedził również otwarte w lutym przedstawicielstwo BGK w Kijowie. Nowa placówka Banku Gospodarstwa Krajowego będzie pełniła kluczową rolę w dystrybucji unijnych instrumentów finansowych skierowanych do firm zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. Szczególną uwagę poświęcono także instrumentom finansowym dla sektora prywatnego i samorządów, które powstają w ramach unijnego Ukraine Facility. BGK, przy wsparciu środków i gwarancji z Ukraine Facility, zaoferuje przedsiębiorcom dwa główne instrumenty: preferencyjne pożyczki oraz mechanizmy gwarancyjne dla ukraińskich banków finansujących inwestycje realizowane przez samorządy i firmy.
Łączna wartość wsparcia wyniesie 320 mln euro, co przełoży się na konkretne możliwości finansowania projektów w sektorach strategicznych dla powojennej odbudowy – energetyce, logistyce, infrastrukturze i materiałach budowlanych.
"To atrakcyjna propozycja dla polskich firm, bo to one dysponują przewagą konkurencyjną w postaci dobrego rozeznania rynku ukraińskiego" – podkreślił wiceminister Szyszko.
Dodatkowo, BGK wraz z MFiPR przygotował pilotażowy mechanizm wsparcia krajowego o wartości 250 mln zł, oferujący polskim firmom preferencyjne pożyczki z oprocentowaniem nawet od 1 proc. i okresem spłaty do 10 lat. „Pożyczki na udział w odbudowie Ukrainy” będą dostępne dla firm, które realizują inwestycje na terytorium Polski, a ich celem jest zwiększenie zdolności produkcyjnych, magazynowych lub logistycznych na potrzeby rynku ukraińskiego.
W ramach wizyty, delegacja MFiPR odwiedziła także zakład Plastics Ukraina – polskiej firmy obecnej na rynku ukraińskim od 1998 roku, która jest głównym dystrybutorem materiałów dla nowoczesnej branży reklamowej w Ukrainie. Firma planuje dalszą ekspansję na tamtejszym rynku.
„Rozwój polskiego biznesu na Ukrainie potrzebuje współpracy sektora publicznego i prywatnego. Dlatego gramy zespołowo dla wzmacniania potencjału polskiego biznesu. Firmy już obecne na rynku mogą sięgać po nowe finansowanie na preferencyjnych warunkach na udział w odbudowie Ukrainy, realizowanego wspólnie przez MFiPR i BGK” – zaznaczył wiceminister Szyszko.
Forum Spójności „Creating the Future”
Zwieńczeniem wizyty był udział wiceministra Jana Szyszko w Forum Spójności, gdzie zabrał głos w panelu poświęconym międzynarodowemu zaangażowaniu w proces odbudowy i rozwoju Ukrainy.
W swoim wystąpieniu podkreślił, że doświadczenia Polski w zakresie polityki spójności i reform samorządowych mogą stanowić cenne źródło inspiracji dla Ukrainy na drodze do integracji z Unią Europejską.
„Polska, dzięki własnemu doświadczeniu transformacyjnemu, jest gotowa dzielić się wiedzą i wspierać Ukrainę na tym etapie drogi do UE" – ocenił podczas wystąpienia na Forum.
„Jesteśmy konsekwentnym orędownikiem integracji Ukrainy z UE oraz udziału polskiego biznesu w powojennej odbudowie. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają silne samorządy i rozwinięta polityka regionalna” – zaznaczył.
Kwestię dostępnych możliwości wsparcia dla biznesu oraz sposobów mobilizacji sektora prywatnego do udziału w odbudowie Ukrainy rozwinął w swoim wystąpieniu dyrektor Biura ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej – Marcin Chruściel.
Wizyta wiceszefa MFiPR Jana Szyszko w Kijowie potwierdza konsekwentne zaangażowanie Polski na rzecz odbudowy Ukrainy oraz tworzenia warunków do rozwoju i konkurencyjności polskich firm w regionie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.04.2025, 18:00 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |