Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Programiści znajdą rozwiązania dla wyzwań klimatycznych miast (komunikat)

03.12.2021, 21:29aktualizacja: 03.12.2021, 21:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Ruszył „Klimaton dla Miast” – pierwszy hackaton odpowiadający na wyzwania klimatyczne polskich miast. 48-godzinny maraton programowania został zorganizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Polski Fundusz Rozwoju. Aglomeracje zyskają rozwiązania „szyte na miarę”, a zespoły programistyczne powalczą o nagrodę – 30 000 zł w każdej z czterech kategorii wyzwań. Rywalizację otworzyli wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda oraz prezes PFR Paweł Borys.

- Tematyka „Klimatonu dla Miast” wprost wpisuje się w obecnie prowadzone w resorcie prace związane z aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej. Jednym z najważniejszych elementów w nowym dokumencie są aspekty środowiskowe i klimatyczne, zgodnie z nowymi kierunkami polityk na poziomie międzynarodowym i europejskim – mówił Waldemar Buda, sekretarz stanu w MFiPR.

Wiceszef resortu przypomniał, że „Klimaton dla Miast” jest ważnym etapem w zakresie wyboru rozwiązań i narzędzi, które będą następnie wdrażane w miastach. Najbliższe miesiące to jednocześnie finalny okres przygotowań do 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), która odbędzie się w czerwcu 2022 roku w Katowicach.- Organizacja WUF11 to ogromne wyróżnienie dla naszego kraju. W czerwcu do Polski przybędą politycy, eksperci, naukowcy oraz aktywiści i liderzy miejscy z całego świata. Katowice na pięć dni staną się centrum globalnej dyskusji o miastach i ich przyszłości. Liczymy, że „Klimaton dla Miast” da nam wzorcowe rozwiązania możliwe do wykorzystania także przez inne samorządy, nie tylko te biorące udział w hackatonie – podkreślał Waldemar Buda.

Spośród 260 programistów, którzy zgłosili się do udziału w maratonie wybrano 130. Opracują oni rozwiązania dla czterech wyzwań wybranych w ramach konkursu przeprowadzonego dla samorządów, są to:

• Gniezno: monitoring wody i odprowadzanych ścieków. Gniezno poszukuje rozwiązania, które pozwoli na wskazanie rozbieżności w zakresie bilansowania się ilości ścieków oddanych względem wody pobranej, a także wskaże potencjalne przyczyny rozbieżności i miejsc, w których one występują.

• Rybnik: analiza mobilności w transporcie publicznym. Wyzwanie miasta dotyczy zaprojektowania narzędzia do wizualizacji danych, które pozwoli na analizę potoków pasażerskich, dzięki czemu będzie możliwa poprawa efektywności transportu publicznego.

• Rzeszów: mapowanie zagrożeń klimatycznych. Rzeszów zgłosił wyzwanie, które obejmuje stworzenie mapy zagrożeń związanych z retencją wód oraz zanieczyszczeniem powietrza, która pozwoli na identyfikację obszarów szczególnie narażonych i ułatwi interwencję.

• Wrocław: bezpiecznie do szkoły - zwiększenie aktywnej mobilności uczniów. Wyzwaniem Wrocławia jest zwiększenie liczby dzieci i młodzieży docierających do szkół w sposób aktywny: pieszo, rowerem czy hulajnogą, co pozwoli ograniczyć duży ruch samochodowy wokół szkół i pomoże budować dobre nawyki komunikacyjne.

Wdrożenie technologii cyfrowych takich jak Sztuczna Inteligencja i Internet Rzeczy daje samorządom lokalnym duże szanse na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ograniczenie negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatu. Przykłady takich rozwiązań są już obecne na polskim podwórku: Kraków dzięki innowacyjnemu systemowi zarządzania zużyciem mediów znacząco obniżył zapotrzebowanie na energię, z kolei wprowadzenie cyfrowego monitoringu poziomu rzek zmniejszyło ryzyko występowania powodzi w Przemyślu. Także aplikacje z ubiegłorocznego Hackathonu dla Miast organizowanego przez PFR i Centrum GovTech udowadniają, że język programowania jest świetną bronią przeciwko zmianom klimatu. Agregator Miejskiej Mobilności oparty o algorytmy uczenia maszynowego pomaga Świdnikowi lepiej planować zrównoważony transport publiczny, natomiast kalkulator kosztów wymiany pieców węglowych Stop Smog opracowany dla Zduńskiej Woli wspiera miasto w walce ze smogiem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ewes/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.12.2021, 21:29
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ