Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Rada Ministrów przyjęła informację nt. rewizji KPO dla Polski (komunikat)

09.07.2024, 17:14aktualizacja: 10.07.2024, 09:14

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Rada Ministrów przyjęła informację nt. rewizji KPO dla Polski

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, na posiedzeniu Rady Ministrów, przedstawiła informację na temat wyników negocjacji zmian Krajowego Planu Odbudowy oraz aktualnego stanu przygotowania 2. i 3. wniosku o płatność z KPO.

Celem rewizji Krajowego Planu Odbudowy było umożliwienie realizacji reform i inwestycji, które są tam zapisane, a także przekazanie do Komisji Europejskiej w 2024 r. czterech wniosków o płatność. Była to duża rewizja. Jej podstawą był przegląd stanu realizacji reform i inwestycji zawartych w KPO, który został przeprowadzony przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wraz z innymi resortami, w styczniu 2024 r.

Proces rewizji przebiegał rekordowo krótko. Od rozpoczęcia konsultacji publicznych zmian zgłoszonych w ramach rewizji KPO, które rozpoczęły się w połowie marca br., do zatwierdzenia przez KE wniosku o zmianę polskiego KPO, minęło zaledwie 3,5 miesiąca.

Na podstawie obustronnych uzgodnień, 1 lipca br. KE zatwierdziła wniosek Polski w sprawie rewizji KPO i przedstawiła projekt zmienionej decyzji wykonawczej Rady UE zatwierdzającej zmiany w KPO. 16 lipca br. decyzja ta powinna zostać przyjęta przez Radę UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Zdecydowana większość zmian (ok. 95%), które zostały zgłoszone przez stronę polską w ramach formalnego wniosku, została zaakceptowana przez KE.

Natomiast 2. i 3. wniosek o płatność z KPO mają zostać złożone do Komisji Europejskiej równocześnie pod koniec wakacji, czyli na przełomie sierpnia i września. Środki z obu z nich powinny trafić do Polski pod koniec grudnia 2024 r.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ iwo/ lm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.07.2024, 17:14
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ