Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Przyszłość polityki spójności, średniookresowa strategia rozwoju kraju do 2035 r., a także rola samorządów w inwestycjach, które będą realizowane z Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności - to główne tematy spotkania minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz z marszałkami oraz przedstawicielami województw. Szefowa MFiPR i prezes Związku Województw RP Olgierd Geblewicz podpisali też "Deklarację popierającą kluczową rolę regionów w polityce spójności UE".
"To ważny moment. Dzisiaj podpisaliśmy deklarację popierającą kluczową rolę regionów w polityce spójności UE. Część państw opowiada się obecnie za decentralizacją funduszy unijnych, część stoi po przeciwnej stronie. KPO rozgrzało centralistyczne zapędy i wyobraźnię Komisji Europejskiej w tym kierunku. My, jak rzadko w Polsce, zarówno w rządzie jak również w regionach, opowiadamy się za zachowaniem samodzielnej roli samorządów w realizacji inwestycji z polityki regionalnej i rozwojowej" – powiedziała minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
"W imieniu samorządowców chciałbym podziękować za deklarację, która wprost podkreśla istotną rolę regionów w polityce spójności. Polityka spójności w Polsce jest dzisiaj dla innych krajów przykładem budowania spójności wydatków Unii Europejskiej. Mamy świadomość, że model myślenia i działania, który wypracowaliśmy w UE w ciągu ostatnich ponad 20 lat, znajduje się dzisiaj w kryzysie. Dlatego tym bardziej powinniśmy prezentować wspólne stanowisko, podkreślające potrzebę prowadzenia silnej polityki spójności po 2027 r. oraz silną rolę regionów w jej kształtowaniu" – podkreślał Olgierd Geblewicz, który jest również marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.
W deklaracji, której uroczyste podpisanie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podkreślono, że „Polska konsekwentnie utrzymuje i wzmacnia rolę regionów, mając na uwadze wartość ich doświadczenia, bliskości społecznej oraz zdolności do reagowania na lokalne potrzeby”.
„Programy inicjowane i programowane z poziomu regionalnego z jednej strony pozwalają na uwzględnienie nowych trendów i wyzwań stojących przed wspólnotą europejską, z drugiej stanowią o ich pełnym dostosowaniu do oddolnie zidentyfikowanych potrzeb, wyzwań i potencjałów. Dla właściwego skonstruowania programów punktem odniesienia powinna być nowa średniookresowa strategia rozwoju kraju, uwzględniająca już zdiagnozowane deficyty i potencjały, jak i nowe wyzwania, która wskaże kluczowe kierunki działań na poziomie krajowym i podkreśli jednocześnie szczególną rolę regionów w polityce państwa” – czytamy w deklaracji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
azk/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2025, 16:34 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |