Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Smart City Forum: wzrasta rola cyfryzacji w procesie rozwoju miast (komunikat)

18.11.2024, 20:00aktualizacja: 18.11.2024, 20:01

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Środki z KPO na cyfryzację, udział samorządów w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast, wdrażanie Krajowej Polityki Miejskiej do 2030 roku, tak aby miasta stały się centrami konkurencyjności i innowacji to główne tematy poruszone podczas Smart City Forum w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.

- Na rozwój cyfrowy zaplanowano aż 21,3 proc. środków z polskiego KPO. W dokumencie pn. "Krajowa Polityka Miejska 2030", za którego koordynację wdrażania odpowiada Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wskazujemy, jak wielką szansą - m. in. dla polskich miast - jest wdrażanie nowoczesnych e-usług, usprawnianie zarządzania i wspieranie innowacyjnych rozwiązań, poprawiających jakość życia mieszkańców. Samorządy biorą też udział w projekcie Partnerska Inicjatywa Miast. Obejmuje on m. in. wykorzystywanie cyfryzacji do optymalizacji wydatków i integracji danych – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.

- Jestem przekonany, że udzielane wsparcie i doradztwo pozwoli na dalszy rozwój koncepcji Smart City oraz interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania wyzwań ekologicznych, ekonomicznych, technologicznych i społecznych w miastach. Wdrażanie koncepcji Smart City staje się też coraz ważniejsze w kontekście nowych trendów w Europie. Jej celem jest zwiększenie konkurencyjności europejskiej gospodarki na arenie międzynarodowej. Dzięki temu miasta będą postrzegane jako kluczowe centra wzrostu, innowacji i konkurencyjności – dodał wiceminister.

Wdrażanie Krajowej Polityki Miejskiej 2030

W Polsce funkcjonuje ponad tysiąc miast, zróżnicowanych pod względem wielkości, struktury oraz potencjału rozwojowego. Każde z nich mierzy się z odmiennymi uwarunkowaniami i ścieżkami rozwoju. Wszystkie dążą jednak do zrównoważonego postępu. Oznacza to konieczność transformacji w stronę miast stawiających człowieka w centrum - zgodnie z ideą Smart City.

Głównym celem polityki miejskiej jest dążenie do stworzenia miast sprawiedliwych społecznie i rozwijających się w sposób zrównoważony. Kluczowe są działania na rzecz ich transformacji w kierunku miast kompaktowych, ekologicznych, efektywnych i nowoczesnych, które są przyjazne mieszkańcom i łatwo dostępne. Krajowa Polityka Miejska do roku 2030 (KPM2030)”, za której koordynację wdrażania odpowiada MFiPR, wspiera ten proces, oferując ramy i narzędzia ułatwiające rozwój miast i ich obszarów funkcjonalnych, aby mogły zapewniać wysoką jakość życia swoim mieszkańcom.

Krajowa Polityka Miejska 2030 pełni głównie funkcję wspierającą wobec władz samorządowych i społeczności lokalnych. Wyposaża samorządy w narzędzia umożliwiające efektywne działanie na rzecz lokalnych potrzeb, eliminując bariery prawne i organizacyjne, które utrudniają miastom zrównoważony rozwój.

Smart City Forum

19. edycja Smart City Forum odbywa się w dniach 18-19 listopada 2024 r. w Warszawie. To najważniejsze wydarzenie w Polsce poświęcone inteligentnym miastom. Stanowi platformę wymiany poglądów między ekspertami, samorządowcami i przedstawicielami biznesu na temat wyzwań związanych z rozwojem miast.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zs/ mhr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.11.2024, 20:00
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ