Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Strategia Karpacka zacieśni współpracę między krajami i regionami naszej części Europy. Docelowo ma stać się unijną strategią makroregionalną, co oznacza, że powstanie po uzgodnieniach pomiędzy Komisją Europejską a krajami karpackimi. Polska zainicjowała prace nad dokumentem, a Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) przewodzi w działaniach na rzecz tej inicjatywy.
- Karpaty mają ogromny potencjał, który dzięki współpracy ponad granicami państw, możemy lepiej wykorzystać. Dlatego, tak ważne jest, aby powstała strategia makroregionalna UE dla Karpat. Strategia Karpacka wzmocni konkurencyjność i atrakcyjność regionu oraz ograniczy odpływ mieszkańców przez podniesienie jakości ich życia. Będzie kołem zamachowym dynamicznego i zrównoważonego rozwoju przy poszanowaniu unikalnych walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru - mówi minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Polska podjęła już wiele kroków na rzecz powstania Strategii Karpackiej.
Początkiem starań była ogłoszona w 2003 roku „Konwencja Karpacka”. Umowę o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat podpisało siedem państw regionu karpackiego: Czechy, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja i Ukraina.
W 2018 r. z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju podczas XXVIII Forum Ekonomicznego w Krynicy przedstawiciele Węgier, Ukrainy, Słowacji i Polski podpisali Deklarację Karpacką. Pozwoliło to na rozpoczęcie prac nad przygotowaniem makroregionalnej strategii dla Karpat na forum Unii Europejskiej.
Aby ułatwić i przyspieszyć ten proces Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zainicjowało powołanie Karpackiej Rady Wykonawczy. Celem Rady jest wniesienie tematu strategii makroregionalnej dla Karpat na agendę Rady UE oraz jednogłośne jej poparcie przez wszystkie kraje karpackie.
- Idea działania Rady jest taka, że każdy kraj w swoim zakresie i na różnych płaszczyznach lobbuje za przyjęciem strategii, tak żeby wspólnymi siłami uzyskać efekt kuli śniegowej i zdobywać coraz to nowych zwolenników – wyjaśnia Grzegorz Puda. Aktywnym podmiotem w tym procesie jest Europejski Komitet Regionów. Efektem jego działań są deklaracje regionów karpackich dotyczące wsparcia inicjatywy powołania strategii.
Czas pandemii utrudnia normalną współprace międzynarodową i międzyregionalną. MFiPR wykorzystało ten okres do przeprowadzenia analiz, na podstawie których będziemy podejmować dalsze działania. W maju i w czerwcu 2021 r. sekcja Polska Regional Studies Association przeprowadziła badanie wśród interesariuszy makroregionu Karpat z Rumunii, Ukrainy, Polski, Słowacji, Węgier, Czech oraz Mołdawii i Serbii. Analiza wskazała na aktualność priorytetów strategii.
- Cieszy fakt, że zainteresowanie podobnymi zagadnieniami uzyskaliśmy od przedstawicieli różnych sektorów i szczebli zarządzania. Liczę, że to daje nam dobrą podstawę do przygotowania wspólnych projektów pilotażowych, a następnie ich realizacji - dodał minister.
Obecnie celem działań Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pozostaje uzyskanie poparcia wszystkich krajów karpackich, w tym rządu rumuńskiego.
- Nadal przekonujemy naszych partnerów w Europie do współpracy przy projekcie strategii. Tylko jednomyślność na poziomie Rady Unii Europejskiej pozwali na formalne uruchomienie procesu przyjęcia Strategii Karpackiej jako piątej makroregionalnej strategii Unii Europejskiej - zaznacza szef resortu funduszy i polityki regionalnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pif/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.11.2021, 15:51 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |