Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MFiPR informuje:
Premier Gowin: cyfryzacja i nowe technologie szansą rozwoju polskiego rynku pracy
Udział w tworzeniu i wykorzystywaniu nowych technologii może być szansą rozwoju polskiego rynku pracy. Na ten optymizm pozwala nam wysoka jakość kadr - mówił wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin podczas konferencji „Kadry przyszłości - kadry dla przemysłu”, zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
– Transformacja cyfrowa staje się głównym motorem innowacji i zmian większości sektorów gospodarki. Polska może stać się jednym z krajów przodujących w tworzeniu i wdrażaniu technologii cyfrowych. Aby to osiągnąć, potrzebujemy m.in. wysoko wykwalifikowanych kadr oraz odbudowania kształcenia zawodowego i technicznego – wskazał szef MRPiT, podczas panelu „Jak tworzyć nowoczesny przemysł w Polsce”.
– Sukces nowych rozwiązań to przede wszystkim ludzie – należycie wykształceni, kompetentni i przygotowani na sprostanie nowym wyzwaniom – podkreślił.
Dlatego – jak zapowiedział – z dużą determinacją są i będą podejmowane działania na rzecz odbudowania pozycji kształcenia technicznego i zawodowego.
– Nie pozwolimy, aby cokolwiek przeszkodziło nam w realizacji założonego celu, jakim jest zbudowanie wysokiej jakości systemu kształcenia zawodowego, którego profil będzie dostosowany do aktualnych wyzwań rozwojowych polskiej gospodarki – powiedział wicepremier.
Premier Gowin podkreślił potrzebę dopasowania umiejętności i kwalifikacji pracowników do wymagań rynku pracy. – Należy przyjąć, że część zawodów zniknie, a równocześnie będą pojawiały się nowe zawody przyszłości. Według World Economic Forum aż 65 procent dzisiejszych uczniów szkół podstawowych będzie pracowało w zawodzie, który jeszcze nie istnieje – ocenił.
Podkreślił także wagę organizowania zajęć praktycznych dla uczniów u pracodawców, po to, aby nauka zawodu przebiegała w rzeczywistych warunkach pracy i w kontakcie z nowoczesną technologią.
Konferencję przygotowaną przez Agencję Rozwoju Przemysłu poświęcono wyzwaniom na rynku pracy, związanym z rozwojem Przemysłu 4.0. a także roli kształcenia zawodowego w nowoczesnej gospodarce. W dyskusji uczestniczyli przedstawiciele instytucji państwowych, świata biznesu oraz nauki. Ze względów epidemicznych spotkanie odbyło się w formule online.
– Polski przemysł stoi na progu czwartej rewolucji przemysłowej. Przed nami nowe wyzwania, czyli robotyzacja, automatyzacja, programy rozwoju sztucznej inteligencji i programy rozwoju gospodarki cyfrowej, które diametralnie zmienią krajobraz gospodarczy państw. W ogólnym interesie jest więc odpowiednie przygotowanie się do nadchodzących zmian, w tym stworzenie środowiska zdolnego do rozwijania Przemysłu 4.0 – konkludował wicepremier Gowin.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 04.11.2020, 19:21 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |