Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:
Możliwości wsparcia przedsiębiorców, samorządów i imigrantów z programu FEP 2021-2027 i podsumowanie realizacji programu regionalnego w województwie pomorskim w perspektywie finansowej na lata 2014-2020 – to główne tematy VI posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027 pod przewodnictwem wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Karnowskiego.
"Pomorze to jeden z liderów wykorzystania środków unijnych, zarówno w minionej jak i w obecnej perspektywie finansowej. Teraz przed władzami tego regionu stoją szczególne wyzwania inwestycyjne. Są one związane m. in. z budową na tym terenie elektrowni atomowej i offshorów" – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.
Podczas posiedzenia Komitetu Monitorującego program regionalny Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, które odbyło się w Gdańsku, omówiono także uwarunkowania oraz możliwości wsparcia imigrantów w województwie pomorskim, a także przyjęto:
- kryteria wyboru projektów dla Działania 1.5. „Wsparcie przedsiębiorstw” w zakresie rozwoju systemu usług doradczych dla MŚP;
- kryteria wyboru projektów dla Działań: 5.17. „Usługi społeczne i zdrowotne” zintegrowane z projektami finansowanymi w Działaniu 6.3. „Infrastruktura społeczna”; 6.3. „Infrastruktura społeczna” zintegrowane z projektami finansowanymi w Działaniu 5.17. „Usługi społeczne i zdrowotne”;
- kryteria wyboru projektów w obszarze integracji migrantów dla Działań: 5.14. „Integracja migrantów”; 5.15. „Integracja migrantów” – ZIT na terenie obszaru metropolitalnego; 5.16. „Integracja migrantów – ZIT poza terenem obszaru metropolitalnego”;
- kryteria wyboru projektów dla Działania 5.2. „Rynek pracy - projekty PUP”.
Dobry początek perspektywy 2021-2027 na Pomorzu
Do tej pory – w nowej perspektywie finansowej 2021-2027 – średni poziom kontraktacji środków w województwach przekroczył już 20 proc., przy czym widać pewne zróżnicowania pomiędzy poszczególnymi funduszami i regionami. W ramach EFRR umowy zawarte z beneficjentami przez wojewódzkie Instytucje Zarządzające opiewają na blisko 21 mld zł. Stanowi to 22,3 proc. środków przyznanych programom regionalnym. W województwie pomorskim ten poziom przekroczył 26 proc..
W EFS+ umowy zawarte z beneficjentami opiewają łącznie na blisko 9 mld zł, co stanowi 23,8 proc. wszystkich środków przyznanych programom regionalnym. W przypadku tego funduszu województwo pomorskie plasuje się blisko średniej (19,1 proc.).
Sukces perspektywy finansowej 2014-2020 w woj. pomorskim
30 czerwca 2024 r. zakończył się ostatni rok obrachunkowy w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Województwo pomorskie osiągnęło 100 proc. certyfikację środków do Komisji Europejskiej zarówno z EFRR, jak i EFS oraz prawie 90 proc. certyfikację środków z programu REACT EU.
Instytucje Zarządzające, także na Pomorzu, mają rok na przygotowanie i złożenie do Komisji Europejskiej ostatecznego wniosku o płatność okresową. Natomiast w połowie lutego 2026 r. upływa czas na złożenie sprawozdania końcowego i dokumentów zamknięcia.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jls/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.07.2024, 18:08 |
Źródło informacji | MFiPR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |