Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MFiPR: Za pół roku Katowice staną się stolicą wszystkich miast na świecie (komunikat)

21.12.2021, 19:19aktualizacja: 21.12.2021, 19:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informuje:

Minister Funduszy i Polityki Regionalnej Grzegorz Puda podpisał umowy z ONZ na organizację w Polsce największego wydarzenia na świecie poświęconego miastom – Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum – WUF11). Jedenasta edycja wydarzenia odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Katowicach. Rozpoczęła się rejestracja uczestników. Znamy też logo wydarzenia. O przygotowaniach do Światowego Forum Miejskiego w Katowicach opowiedzieli dziś minister Grzegorz Puda i wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która pełni też funkcję Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania Światowego Forum Miejskiego.

- Szybki rozwój miast sprawia, że mierzą się one z wieloma wyzwaniami, na które musimy odpowiedzieć. Światowe Forum Miejskie jest zarówno kuźnią idei, jak i miejscem dyskusji o bardzo konkretnych rozwiązaniach, które pomogą stawić czoła tym wyzwaniom – mówi minister Grzegorz Puda i dodaje –Organizacja Światowego Forum Miejskiego jest jednym z priorytetów Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które odpowiada między innymi za Krajową Politykę Miejską.

- Współczesne miasta zmieniają się błyskawicznie. Dobrze zaplanowany i zrównoważony rozwój miast jest w centrum Nowej Agendy Miejskiej ONZ i przyczynia się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju. Bez uczynienia naszych miast bardziej przyjaznymi, dostępnymi i sprawiedliwymi, nie osiągniemy tych celów – stwierdza Maimunah Mohd Sharif, dyrektor wykonawczy Programu Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat).

- Przygotowania do wydarzenia idą pełną parą. Naszą ambicją jest, by nie była to kolejna zwykła konferencja, której uczestnicy porozmawiają i rozjadą się do domów w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Do współpracy zaprosiliśmy ludzi młodych, biznes i środowiska naukowe. Chcemy pokazać polskie i europejskie osiągnięcia w transformacji miast – zapowiada wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Mamy logo WUF11

Ostatnie tygodnie to czas intensywnych przygotowań do Światowego Forum Miejskiego. Pierwszym z nich jest opracowanie logotypu WUF11. Każde państwo organizujące to wydarzenie przygotowuje własny logotyp.

Polski logotyp koncentruje się na gospodarzu wydarzenia, czyli na Katowicach. Katowice to doskonały przykład miasta, które z sukcesem przeszło transformację - z typowo górniczego, przemysłowego miasta w miejsce zielone, nowoczesne, kładące nacisk na kulturę, a jednocześnie pełne szacunku dla swojej historii. Jasne, optymistyczne kolory pokazują podkreślają pozytywne zmiany, które wciąż dokonują się w mieście. Symbolizują też dążenie miast to tego, by były dostępne, a ich rozwój włączający i zrównoważony. Głównym elementem logotypu są charakterystyczne dla Katowic miejsca, które poza tym, że są rozpoznawalne, opowiadają również historię transformacji miasta.

Spodek to najbardziej charakterystyczny budynek Katowic. To przestrzeń dialogu i emocji, w której odbywają się liczne konferencje, kongresy, wydarzenia sportowe i kulturalne. W Spodku odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia WUF11.

Budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego są doskonałym przykładem transformacji miasta. Oba powstały na terenach pokopalnianych i oba podkreślają zaangażowanie Katowic w rozwój kultury. Katowice od 2015 roku należą do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki.

Pomnik Powstańców Śląskich pokazuje, że region to miejsce przesiąknięte historią, często tragiczną, pełną zwrotów akcji.

Duża ilość zieleni pokazuje, że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Ponad 40% powierzchni Katowic pokrywają lasy. W mieście jest też wiele parków.

Umowy podpisane Drugim wydarzeniem jest podpisanie przez Polskę, reprezentowaną przez Ministra Grzegorza Pudę i ONZ, reprezentowaną przez dyrektor wykonawczą UN-Habitat Maimunah Mohd Sharif, umów dotyczących organizacji WUF11 w Polsce.

Umowy są dwie.Pierwsza z nich określa ogólne zasady organizacji WUF11 w Polsce. Dotyczy między innymi bezpieczeństwa, immunitetów oraz zapewnienia przez Polskę obiektu konferencyjnego i zaplecza technicznego. Druga umowa dotyczy kwestii logistycznych, na przykład wyposażenia centrum konferencyjnego, tłumaczeń, transportu, zabezpieczenia medycznego itp.

Umowy formalnie potwierdzają, że WUF11 odbędzie się w Polsce.

Ruszyła rejestracja Trzecim ważnym wydarzeniem jest uruchomienie rejestracji dla uczestników WUF11. Udział w WUF11 jest bezpłatny, a na wydarzenie można zarejestrować się na stronie https://wuf.unhabitat.org/. Rejestracja zakończy się 22 czerwca 2022 roku.

W najbliższych dniach uruchomiona zostanie także rejestracja między innymi dla wystawców i organizatorów wydarzeń podczas WUF11. O czym będzie WUF11 Obecnie trwają prace nad programem WUF11.

UN-Habitat przedstawił 6 tematów, wokół których będzie się toczyć dyskusja:

• sprawiedliwa przyszłość miast,

• bardziej ekologiczna przyszłość miast,

• innowacje i technologie,

• przyszła gospodarka miejska i finanse,

• urbanistyka i zarządzanie,

• budowanie odporności miast.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, wspólnie z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów, zaproponowało, by częścią programu WUF11 była tzw. ścieżka europejska, czyli blok wydarzeń poświęconych europejskiemu wymiarowi urbanizacji w kontekście globalnych wyzwań. Celem organizacji tego bloku wydarzeń w ramach WUF11 jest pokazanie odwiedzającym polskiego i europejskiego dorobku rozwoju miast

Czym jest WUF

Światowe Forum Miejskie to największe na świecie wydarzenie poświęcone rozwojowi miast. Wydarzenie odbywa się co dwa lata. Pierwsza edycja odbyła się w 2002 roku w Nairobi. Dotychczas forum gościło m. in. w Vancouver, Kuala Lumpur czy Abu Dhabi i gromadziło od kilku do nawet 20 tysięcy uczestników z całego świata. Pomysłodawcą i głównym organizatorem WUF jest UN-Habitat, czyli Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.

Gospodarzami, a zarazem współorganizatorami 11. Sesji WUF będą Polska i Katowice. Po raz pierwszy wydarzenie odbędzie się w Europie Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie odbędzie się od 26 do 30 czerwca 2022 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Hasło polskiej edycji WUF brzmi: „Zmieniamy nasze miasta dla lepszej przyszłości”.

Partnerami wydarzenia po stronie polskiej, którzy wspierają organizatorów są Instytut Rozwoju Miast i Regionów oraz Rada Młodych WUF11.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.12.2021, 19:19
Źródło informacji MFiPR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ