Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MI: Minister Andrzej Adamczyk w Bratysławie o współpracy transgranicznej w obszarze infrastruktury (komunikat)

26.08.2020, 12:37aktualizacja: 26.08.2020, 12:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MI informuje:

25 sierpnia 2020 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się w Bratysławie z ministrem transportu i budownictwa Republiki Słowackiej Andrejem Doležalem. Celem spotkania było podsumowanie dotychczasowych relacji w zakresie infrastruktury transportowej między Polską a Słowacją oraz nakreślenie priorytetów na przeszłość.

Tematami rozmów były m.in. sprawy związane z rozwojem i budową korytarza Via Carpatia, ciągu drogowego S1-D3 oraz współpraca przy modernizacji innych połączeń infrastruktury transgranicznej, jak np. Chyżne - Trstena, w celu stworzenia dogodnej i konkurencyjnej oferty przewozowej w transporcie drogowym i kolejowym.

Minister Adamczyk przypomniał, że podpisanie w kwietniu 2019 r. w Łańcucie deklaracji dotyczącej wspólnej budowy korytarza Via Carpatia jest czytelnym znakiem dla Komisji Europejskiej, że Polska i Słowacja poważnie traktują inwestycje infrastrukturalne na swoim pograniczu, co przełoży się na poprawę mobilności na tym obszarze.

- Nowoczesna infrastruktura drogowa, zwłaszcza w regionach przygranicznych, jest podstawowym warunkiem integracji naszych systemów transportowych oraz Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W tym kontekście minister wskazał na niezwykle istotną, również z perspektywy Słowacji, inwestycję kolejową na odcinku Podłęże – Szczyrzyc - Mszana Dolna/Tymbark. Jej realizacja pozwoli na skrócenie czasu przejazdu pociągiem między Krakowem a terenami górskimi i granicą państwa w Muszynie, w ten sposób polepszając dostępność transportową Pienin i Beskidu Sadeckiego oraz Tatr po słowackiej stronie granicy.

Było to pierwsze spotkania ministra A. Adamczyka i A. Doležala. Nowy słowacki rząd został zaprzysiężony w marcu 2020 r. Ministrowie planują wzmocnienie koordynacji w zakresie inwestycji infrastrukturalnych między Polską a Słowacją.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mst/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.08.2020, 12:37
Źródło informacji MI
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ