Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MIiR: NIST podpisał deklarację na rzecz prostej komunikacji w urzędach (komunikat)

10.01.2019, 16:23aktualizacja: 10.01.2019, 16:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MIiR informuje:

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego (NIST) to już dziesiąta instytucja, która dołączyła do grona sygnatariuszy, deklarujących stosowanie zasad prostego i zrozumiałego języka urzędowego. Uroczyste podpisanie deklaracji na rzecz prostej komunikacji w urzędach odbyło się 10 stycznia w obecności wiceminister inwestycji i rozwoju Andżeliki Możdżanowskiej.

"Nasza współpraca z NIST to kolejny krok we wspólnej działalności z samorządami na rzecz obywateli. Żeby było łatwiej, prościej i skuteczniej. Po prostu, prosto i kropka" – powiedziała Andżelika Możdżanowska, pełnomocnik rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

"Będziemy zachęcać samorządy do stosowania prostej komunikacji w urzędach. W tym roku będzie to jeden z priorytetów naszej działalności. Będziemy prowadzić rozmowy z władzami jednostek samorządu terytorialnego. Ta zmiana będzie skuteczna jednak tylko wtedy, kiedy jej wdrażanie rozpoczniemy od decydentów. Ta inicjatywa musi wyjść od góry" – podkreśliła Sylwia Łukowska-Bulak, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.

"W naszej akcji chodzi o to, by obywatel nie spotykał się z tzw. ścianą płaczu, kiedy dostaje do przeczytania pisma z różnych urzędów. Zależy nam, aby język, jakim pisane są dokumenty urzędowe, był komunikatywny i zrozumiały – powiedziała Andżelika Możdżanowska. Przypomniała również, że MIiR już stosuje zasady prostego języka w praktyce, choćby publikując poradnik "Prosto i kropka". Szkoli też urzędników w tym zakresie.

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego to już dziesiąta instytucja, która zadeklarowała chęć poprawy komunikacji pomiędzy urzędem a obywatelem. 3 października 2018 r., podczas Forum na rzecz prostego języka "Prosto i kropka", którego inicjatorem było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, analogiczną deklarację współpracy w zakresie używania prostego języka podpisali przedstawiciele administracji publicznej, między innymi:

- Szef Służby Cywilnej,

- Ministerstwa Energii,

- Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej,

- Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii,

- Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,

a także reprezentanci:

- Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego,

- Polskiej Agencji Prasowej,

- Lubelskiej Fundacji Rozwoju,

- Centrum Szkoleń i Psychologii Biznesu w Warszawie.

Księga deklaracji jest otwarta i uzupełniana na bieżąco kolejnymi podpisami. Instytucje, które chcą dołączyć do współpracy na rzecz prostej komunikacji w urzędach, mogą to zrobić.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ pch/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.01.2019, 16:23
Źródło informacji MIiR
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ