Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Koordynator Służb Specjalnych: Akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej (komunikat)

22.11.2023, 11:03aktualizacja: 22.11.2023, 11:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

Akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom, których oskarżono o prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. To efekt śledztwa prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego pod nadzorem prokuratury.

Materiał zgromadzony w prowadzonym przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego śledztwie wskazuje, że oskarżeni realizowali szereg działań na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. Do zlecanych zadań należało m.in. rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną i humanitarną na Ukrainę czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących pomoc na Ukrainę.

Oskarżeni prowadzili także działalność propagandową mającą na celu podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy. Do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r.

Wobec wszystkich 16 oskarżonych Sąd Rejonowy w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu, który trwa do dnia dzisiejszego. 15 listopada 2023 r. Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Lublinie skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko zatrzymanym cudzoziemcom.

Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze. Śledztwo ABW prowadzone było pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej. a Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium RP na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja. W związku z napiętą sytuacją bezpieczeństwa polskie służby kontrwywiadowcze cały czas prowadzą działania ukierunkowane na rozpoznanie wrogiej aktywności rosyjskich i białoruskich służb.

Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych"

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 22.11.2023, 11:03
Źródło informacji BPMKSSpec
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ