Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Koordynator Służb Specjalnych : Ekstremista zatrzymany (komunikat)

30.10.2023, 13:28aktualizacja: 30.10.2023, 14:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

"Ekstremista zatrzymany

Wspólne działania funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej przyczyniły się do zatrzymania obywatela Norwegii, który pod koniec września podjął próbę przedostania się na Ukrainę z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mężczyzna posiada bezpośrednie związki z grupami neonazistowskimi. Obecnie oczekuje na ekstradycję do Norwegii.

21 września 2023 r. obywatel Norwegii próbował przedostać się z terytorium RP na Ukrainę, by wziąć udział w toczącej się tam wojnie. Planował dołączyć do Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy. Podczas wcześniejszego pobytu na Ukrainie miał on pozyskiwać wyposażenie (naszywki, elementy umundurowania, broń) ze zwłok rosyjskich żołnierzy. W trakcie zatrzymania funkcjonariusze zabezpieczyli przy mężczyźnie środki odurzające, a także materiały wskazujące na propagowanie ekstremizmu oraz postępującą radykalizację.

W toku postępowania ustalono, że mężczyzna jest identyfikowany jako osoba posiadająca bezpośrednie związki z funkcjonującymi na terytorium Norwegii grupami o profilu neonazistowskim. Dodatkowo był notowany przez norweską policję w związku z nielegalnym posiadaniem broni oraz groźbami kierowanymi do osób związanych z administracją państwową. Norweg został osadzony w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców. Mając na uwadze fakt, że może on stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Rzeczypospolitej Polskiej i jej porządku publicznego, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego skierowała do Straży Granicznej wniosek o wdrożenie procedury wydalenia cudzoziemca z terytorium RP.

Czynności w tej sprawie prowadzili funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie we współpracy z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych"

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2023, 13:28
Źródło informacji Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ