Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Koordynator Służb Specjalnych: Galeria sztuki New Form - kolejne zatrzymania (komunikat)

31.10.2023, 16:55aktualizacja: 02.11.2023, 09:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych informuje:

"Galeria sztuki New Form - kolejne zatrzymania

Funkcjonariusze ABW dokonali kolejnych zatrzymań w sprawie Galleri New Form – zarejestrowanej w Szwecji galerii sztuki, której agenci pod pozorem "art inwestycji" prowadzili działalność parabankową organizując fikcyjny obrót dziełami sztuki na wielką skalę.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie województw pomorskiego oraz podlaskiego kolejne osoby uczestniczące w oszustwie na wielką skalę w branży obrotu dziełami sztuki. Mężczyźni byli bezpośrednio zaangażowani w pomoc osobom prowadzącym w Szwecji galerię sztuki New Form - Joannie S. i jej synowi Mikaelowi S. – zatrzymanym pod koniec 2021 r., których działalność polegała na oszukiwaniu klientów oraz niekorzystnym rozporządzaniu ich mieniem.

Zatrzymani mężczyźni od października 2013 r. pełnili funkcje agentów w przedsięwzięciu polegającym na inwestowaniu w dzieła sztuki. Działając w ramach tzw. "art inwestycji" przyjmowali od podmiotów i osób środki pieniężne na określony czas ze z góry określonym oprocentowaniem. Wiele z tych inwestycji nigdy nie miało zabezpieczenia w realnych dziełach sztuki. Mężczyźni – z tytułu otrzymywanych prowizji – osiągnęli łączną korzyść majątkową w wysokości ponad 14 mln zł.

W trakcie przeprowadzonych czynności funkcjonariusze ABW przeszukali miejsca zamieszkania i zameldowania podejrzanych. Obaj usłyszeli zarzut prowadzenia działalności parabankowej bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Wobec zatrzymanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru policyjnego. Dotychczas w sprawie zarzuty przedstawiono 37 podejrzanym.

Postępowanie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

Biuro Prasowe Ministra Koordynatora Służb Specjalnych"

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ ago/ jann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.10.2023, 16:55
Źródło informacji BPMKSSpec
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ