Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Minister Sprawiedliwości wyróżnił funkcjonariuszy Służby Więziennej za pomoc uchodźcom z Ukrainy (komunikat)

16.05.2022, 16:18aktualizacja: 16.05.2022, 16:54

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

Minister Sprawiedliwości wyróżnił funkcjonariuszy Służby Więziennej za pomoc uchodźcom z Ukrainy

- Kiedy na polskich granicach pojawiły się kobiety, dzieci i osoby starsze, uciekające przed wojskiem Putinami, zdaliście Państwo najpiękniejszy test: test człowieczeństwa. Angażując własne pieniądze, samochody i prywatny czas, pokazaliście otwarte serce dla naszych sąsiadów, których dotknęła tragedia – mówił Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas wręczenia awansów służbowych funkcjonariuszom Służby Więziennej w Zakładzie Karnym w Hrubieszowie.

W uroczystości uczestniczył również wiceminister Marcin Romanowski, który dziękował funkcjonariuszom i pracownikom Służby Więziennej za ofiarność i zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

– W pierwszych dniach wojny miałem okazję widzieć was w akcji. Jeszcze raz gratuluję i jeszcze raz dziękuję, również za codzienną służbę, którą pełnicie dbając o bezpieczeństwo – powiedział wiceminister.

Pomocy uchodźcom z Ukrainy udzielają funkcjonariusze Służby Więziennej z całego kraju. Organizują zbiórki rzeczowe i pieniężne, oddają krew, oferują transport, dach nad głową. Miejsca noclegowe przygotowano m.in. w ośrodkach szkolenia, w tym w Wyższej Szkole Wymiaru Sprawiedliwości.

Przewożenie uchodźcówZ uwagi na przygraniczne położenie województwa lubelskiego, na terenie którego leży Hrubieszów, jak też podkarpackiego, w pomoc uchodźcom ofiarnie zaangażowali się funkcjonariusze z tych terenów. W czasie wolnym od pracy zgłaszali się do punktów pomocy, gdzie pomagali przy sortowaniu odzieży i przy wydawaniu żywności. Zajmowali się również logistyką i przyjmowaniem osób. Pojazdami Służby Więziennej tysiące uchodźców przewożono z przejść granicznych do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymywali pierwsze wsparcie.

Pomoc humanitarnaFunkcjonariusze Służby Więziennej współpracowali z urzędami wojewódzkimi i lokalnymi ośrodkami pomocowymi. Gromadzili żywność długoterminową, m.in. konserwy, olej, cukier, mąkę, kasze, ryż. A także kosmetyki, środki higieny osobistej, chemię gospodarczą, kubki, talerze, sztućce jednorazowe, koce, śpiwory, poduszki, baterie, ładowarki do telefonów oraz artykuły dla dzieci: żywność, środki higieniczne i zabawki.

Zbiórka sprzętu dla żołnierzyOrganizowano również zbiórkę sprzętu dla żołnierzy ukraińskich, np. latarek, powerbanków i środków medycznych pierwszej pomocy: opatrunków, gazy, opasek uciskowych, plastrów, preparatów odkażających, bandaży, podstawowych leków.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mml/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 16.05.2022, 16:18
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ