Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ministerstwo Sprawiedliwości oddało hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej (komunikat)

11.07.2023, 13:03aktualizacja: 11.07.2023, 13:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

W 80. rocznicę Krwawej Niedzieli przedstawiciele resortu sprawiedliwości, na czele z ministrem Zbigniewem Ziobro, złożyli dziś (11 lipca br.) wieniec pod warszawskim Pomnikiem Ofiar Rzezi Wołyńskiej. W ten sposób Ministerstwo Sprawiedliwości uczciło pamięć ofiar ludobójstwa dokonanego przez oddziały ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Ministrowi Sprawiedliwości Prokuratorowi Generalnemu Zbigniewowi Ziobro towarzyszyli wiceministrowie Michał Woś, Sebastian Kaleta i Marcin Warchoł oraz szef gabinetu politycznego ministra Marcin Sławecki.

"Ta zbrodnia realizowana z mocy wcześniej zaplanowanej i przemyślanej decyzji dowództwa UPA, spełniała wszelkie cechy ludobójstwa. Pomordowanym należy się pamięć i miejsce godnego spoczynku!" – podkreślił Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości wsparło społeczną inicjatywę budowy pomnika ofiar Rzezi Wołyńskiej, który ma stanąć na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Państwowe obchody zaplanowano od Mszy Świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji ofiar ludobójstwa wołyńskiego. Następny punkt to uroczystości to ceremonia złożenia wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Do udziału zaproszono ocalałych z ludobójstwa i ich rodziny, żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich.

Zbrodnie na mieszkańcach Wołynia były dokonywane ze szczególnym okrucieństwem – morderstwa często były poprzedzane brutalnymi torturami. Bojówki ukraińskich nacjonalistów nie oszczędzały kobiet i dzieci. Masakr na niewinnych ofiarach dokonywano również w kościołach.

Krwawa Niedziela stanowiła apogeum zbrodni na Polakach. Była to zaplanowana akcja, której celem była masowa eksterminacja ludności polskiej zamieszkującej tereny byłego województwa wołyńskiego. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii przypuściły zmasowany atak na blisko 100 miejscowości. Według ustaleń historyków, w samym lipcu 1943 r. zginęło ok. 10 tys. osób pochodzenia polskiego. Z kolei w latach 1943–1945 zamordowano ponad 100 tys. Polaków mieszkających na terenie Wołynia.

Od 2016 r. 11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Pamięć o ofiarach bezwzględnych morderców i polskich bohaterach musi być należycie kultywowana.

Ministerstwo Sprawiedliwości regularnie oddaje hołd polskim bohaterom, którzy przelali krew za niepodległość Rzeczypospolitej. Z inicjatywy resortu organizowane są uroczystości ku czci m.in. ofiar zbrodni katyńskiej, żołnierzy niezłomnych czy powstańców warszawskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mja/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 11.07.2023, 13:03
Źródło informacji Ministerstwo Sprawiedliwości
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ