Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało nagrodę Lidera Bezpieczeństwa Państwa (komunikat)

08.09.2022, 09:58aktualizacja: 08.09.2022, 09:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Sprawiedliwości informuje:

7 września br. odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie "Lider Bezpieczeństwa Państwa". Ministerstwo Sprawiedliwości uhonorowano za zainicjowanie nowego systemu inteligentnego wspomagania funkcjonariuszy Służby Więziennej w zakładach karnych.

- Ministerstwo Sprawiedliwości stawia na zastosowanie najnowszych osiągnięć technologicznych na rzecz poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości. Dotyczy to zarówno szeroko rozumianej informatyzacji na poziomie sądów i prokuratur, ale także wypracowania różnego rodzaju narzędzi dla instytucji czy służb wymiaru sprawiedliwości – stwierdził wiceminister Marcin Romanowski odbierając nagrodę.

Postęp technologiczny przyspiesza we wszystkich dziedzinach życia i wpływa na bezpieczeństwo – zarówno osobiste, jak i społeczne. Wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań na potrzeby wymiaru sprawiedliwości zajmuje się nadzorowany przez wiceministra Marcina Romanowskiego Zespół ds. nowoczesnych technologii pod kierunkiem dr. Tomasza Kisielewicza.

Jednym z projektów realizowanych w Zespole jest finansowany z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju projekt, w ramach którego został wytworzony i jest wdrażany inteligentny system detekcji zachowań niepożądanych, który ma na celu wsparcie dotychczasowego systemu dozoru wizyjnego w jednostkach penitencjarnych.

Nowy system inteligentnego wspomagania decyzji funkcjonariuszy w zakładach karnych jest przykładem wykorzystania postępu technologicznego. Dzięki szybkiemu reagowaniu jest szansa na zmniejszenie liczby zjawisk niepożądanych takich jak bójki, napaści oraz inne zagrożenia występujące w warunkach izolacji więziennej.

Pomysł innowacji został wypracowany w 2018 i 2019 r. – W ramach projektu realizowanego w Instytucie Wymiaru Sprawiedliwości wypracowaliśmy koncepcję innowacji oraz zaawansowane studium wykonalności. Był to projekt realizowany z ekspertami ze Stanford Research Institute czy Massachusetts Institute of Technology, finansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Dzięki efektom tego projektu mogliśmy w dalszej kolejności wnioskować do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o to, by móc realizować projekt inteligentnego systemu wspomagania decyzji w oparciu o środki NCBR – powiedział Marcin Romanowski.

Działania w ramach projektu NCBR rozpoczęły się w grudniu 2019. Do końca 2021 r. zakończono etap badań naukowych nad urządzeniem. Od początku 2022 r. trwa etap prac rozwojowych na terenie Zakładu Karnego w Chełmie w celu doprecyzowania narzędzia, dokumentacji oraz skalowalności systemu.

Konkurs "Lider Bezpieczeństwa Państwa" organizowany jest od 2013 r. przez Stowarzyszenie Dostawców na Rzecz Służb Mundurowych. Ma on na celu nagradzanie przedsiębiorstw i podmiotów sektora publicznego za wspieranie innowacyjnych wyrobów i technologii. Pod uwagę brane są również osiągnięcia w zakresie wspierania systemu obronności i działań na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

dka/ ann/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.09.2022, 09:58
Źródło informacji MS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.