Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MKiDN informuje:
- Dla nas decyzje polityczne w związku z chorobą zakaźną COVID-19 i jej dewastującymi skutkami, są zawsze podejmowane ze świadomością i pamięcią o przeszłości jako źródle nie gotowych rozwiązań, ale bardziej refleksyjnego poszukiwania rozwiązań dla nowej rzeczywistości - pisze na łamach The Wall Street Journal wicepremier prof. Piotr Gliński. Tekst pt. „Lekcja historii” jest przesłaniem Polski dla Zachodu w obliczu epidemii. Minister kultury podkreśla, że z polskiego doświadczenia historycznego można dziś wyciągnąć ważną lekcję. Opublikowany artykuł jest częścią kampanii Polskiej Fundacji Narodowej „Safe and Innovative Poland”.
Sięgnięcie do przeszłości „niezbędnym środkiem do naszego przetrwania i rozwoju”
W publikacji zamieszczonej dziś na łamach The Wall Street Journal prof. Piotr Gliński mówi m.in. o umiejętności wychodzenia z sytuacji kryzysowych przez Polaków, o lekcji, jaką mogą przekazać Zachodowi w obliczu zagrożenia chorobą zakaźną COVID-19. Przechodząc z poziomu historyczno-kulturowego, kreślony jest obraz nowoczesnej Polski, zmieniającej się w rezultacie procesów społecznych, kulturalnych i gospodarczych.
- Uświadomienie sobie tego, gdzie się znaleźliśmy jako obszar cywilizacyjno-kulturowy to dobry początek. Sięgnięcie do naszej przeszłości, wyciągnięcie lekcji z życia naszych przodków i odkopanie naszych życiodajnych źródeł to niezbędne środki do naszego przetrwania i rozwoju. Wówczas nie będziemy mieć dylematów, czy należy wybierać między jakością życia i poziomem rozwoju naszego PKB a solidarnością z najbardziej potrzebującymi w naszych wspólnotach. I to odróżnia Zachód od reszty świata – pisze minister kultury.
Publikacja prof. Piotra Glińskiego ukazuje współczesnych Polaków, którzy w sensie historycznym i egzystencjalnym żyją w państwie, któremu w historii wielokrotnie groziło całkowite unicestwienie, wymazanie z map świata, dlatego decyzje polityczne w obliczu pandemii są zawsze podejmowane w ze świadomością i pamięcią o przeszłości jako źródle rozwiązań, bardziej refleksyjnego poszukiwania remedium dla nowej rzeczywistości.
„Safe and Innovative Poland” – kampania PFN
Tekst wicepremiera prof. Piotra Glińskiego opublikowany na łamach The Wall Street Journal jest częścią kampanii Polskiej Fundacji Narodowej „Safe and Innovative Poland”, w ramach której w najważniejszych opiniotwórczych gazetach świata publikowane są artykuły prezentujące Polskę, jako kraj innowacyjny, bezpieczny, ze stabilną gospodarką i przezornym zarządzaniem, systematycznie umacniający swoją pozycję lidera w regionie zarówno przed pandemią, jak i w reakcji na jej ekonomiczno-społeczne skutki.
Upowszechniając wizerunek Polski na progu pandemii jako kraju z rozwijającą się gospodarką, rosnącym potencjałem turystycznym i atrakcyjnym dziedzictwem kulturowo-historycznym przyciągającym uwagę inwestorów, przedsiębiorców oraz operatorów turystycznych, Polska Fundacja Narodowa uznała, że w obliczu tęsknoty świata za „normalnością”, w fazie obserwowalnego oczekiwania rychłego, ponownego „zastartowania” gospodarki jesteśmy zobowiązani przypomnieć potencjały polskiej gospodarki światu w kampanii „Safe and Innovative Poland” na łamach najbardziej opiniotwórczej prasy w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ jml/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.04.2020, 18:19 |
Źródło informacji | MKiDN |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |