Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiDN: Misja Muzeum Ziemi PAN będzie kontynuowana. Jest wstępne porozumienie MKiDN i PAN (komunikat)

14.08.2023, 15:03aktualizacja: 14.08.2023, 15:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego informuje:

"Przekształcenie Muzeum Ziemi w oddział Narodowego Muzeum Techniki zakłada wstępne porozumienie między Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polską Akademią Nauk. Ostateczna formuła dalszego funkcjonowania Muzeum Ziemi wymaga jeszcze formalnego porozumienia miedzy MKiDN a PAN" – poinformował minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej, która odbyła się przed willą Pniewskiego – jednym z dwóch budynków, w których obecnie mieści się siedziba Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

W wydarzeniu wzięli udział: prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski, dyrektor Muzeum Ziemi PAN Anna Piontek oraz dyrektor Narodowego Muzeum Techniki Mirosław Zientarzewski.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi przyszłych losów Muzeum Ziemi PAN, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński poinformował, że od kilku tygodni prowadzi na ten temat rozmowy z prezesem PAN Markiem Konarzewskim oraz ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem z udziałem dyrektor Muzeum Ziemi Anny Piontek i dyrektora Narodowego Muzeum Techniki Mirosława Zientarzewskiego.

"W tej chwili informujemy o wstępnych ustaleniach, dotyczących przejęcia – w formie depozytu - zbiorów Muzeum Ziemi PAN przez Narodowe Muzeum Techniki, a także możliwości wydzierżawienia budynków stanowiących dotychczasowe lokum Muzeum - willi Pniewskiego oraz Białego Pałacyku przez tę instytucję, co jest niezwykle ważne dla zachowania dotychczasowego charakteru instytucji" – przekazał szef resortu kultury.

Prof. Piotr Gliński przypomniał, że kilka lat temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uratowało Muzeum Techniki, przekształcając je w muzeum państwowe. Wskazał, że obecnie – po generalnym remoncie siedziby muzeum w Pałacu Kultury i Nauki, jest ponownie dostępne dla zwiedzających i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jednocześnie prowadzone są prace związane z planami budowy nowej siedziby Narodowego Muzeum Techniki wraz z oddziałem Muzeum Historii Naturalnej.

"Oddział ten musi powstać w ścisłej współpracy z przyrodnikami. Obecnie przygotowujemy koncepcję budowy nowej siedziby dwóch filarów przyszłego Muzeum – techniki i przyrody" - zapowiedział minister kultury.

Szef resortu kultury podkreślił, że stworzenie przyrodniczego segmentu Muzeum wymaga ścisłej współpracy z Polską Akademią Nauk, w tym przede wszystkim z jej instytutami, które posiadają odpowiednie kolekcje. W celu dopracowania koncepcji funkcjonowania tego obszaru działalności instytucji, minister kultury i dziedzictwa narodowego powołał zespół doradczy, w skład którego wchodzą również przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk.

"Nasze prace i rozmowy zmierzają ku temu, aby z jednej strony podpisać porozumienie dotyczące przejęcia Muzeum Ziemi przez Narodowe Muzeum Techniki, a z drugiej – zawrzeć porozumienie z instytutami PAN, które dysponują odpowiednimi kolekcjami, np. kolekcją Instytutu Paleobiologii, którą możemy oglądać w Muzeum Ewolucji. Chcielibyśmy, aby stanowiło ono jeden z kilku istotnych wkładów dla przyszłego Narodowego Muzeum Przyrodniczego" – wskazał prof. Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego poinformował także, że współpraca powinna objąć również Muzeum i Instytut Zoologii PAN oraz Instytut Nauk Geologicznych.

"W Polsce istnieje jedna z największych w Europie kolekcji zoologicznych, która od okresu przedwojennego nie była pokazywana. Chcemy, aby ona także była udostępniona w przyszłym muzeum. Przekształcenie Muzeum Ziemi jest pierwszym etapem rozwoju Narodowego Muzeum Techniki w tym zakresie. Widzimy perspektywy, mamy wstępne porozumienie, musimy tylko ustalić szczegóły i podpisać formalną umowę o współpracy z Polską Akademią Nauk" – przekazał szef resortu kultury.

Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk – rys historyczny i funkcjonowanie

Muzeum Ziemi jest placówką muzealną funkcjonującą w strukturze Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się gromadzeniem i ochroną dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

Muzeum jest kontynuatorem tradycji Towarzystwa Muzeum Ziemi powołanego w Warszawie z inicjatywy społecznej w 1932 r. Pierwsze kolekcje muzealne zaczęto gromadzić w 1933 r. Po przerwie wojennej i uporządkowaniu częściowo ocalałych zbiorów, działalność TMZ została wznowiona w 1945 r. Zgodnie z uchwałą TMZ całość zgromadzonych kolekcji została w 1947 r. przekazana Państwu pod warunkiem utworzenia publicznego Muzeum Ziemi. W 1948 r., na mocy rozporządzenia Rady Ministrów, powołano instytucję państwową pod nazwą „Muzeum Ziemi”, podporządkowaną początkowo Ministerstwu Oświaty.

W latach 1953-1959 nastąpiło przejściowe ograniczenie działalności placówki, która znalazła się wówczas w wewnętrznych strukturach organizacyjnych państwowej służby geologicznej. W 1959 r. Muzeum Ziemi zostało przejęte przez Polską Akademię Nauk. Obecnie jest pomocniczą placówką naukową podporządkowaną Wydziałowi III Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ ksi/ godl/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.08.2023, 15:03
Źródło informacji MKiDN
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ