Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Anna Łukaszewska-Trzeciakowska kończy pracę na stanowisku wiceminister klimatu i środowiska (komunikat)

02.06.2023, 13:24aktualizacja: 02.06.2023, 13:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Autorka i współautorka rozwiązań Rządowej Tarczy Energetycznej i Solidarnościowej, a więc systemu dodatków: węglowego, dla innych źródeł ciepła, zwrotu VAT na paliwa gazowe. Nadzorująca elektroenergetykę, sektor gazu, ciepłownictwo i odpowiedzialna za nowe inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Klimatu i Środowiska w tym obszarze. Podsekretarz stanu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska 2 czerwca 2023 r. kończy pracę w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. W realizacji nowych zadań życzymy dalszych sukcesów.

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska w Ministerstwie Klimatu i Środowiska nadzorowała Departament Ciepłownictwa i Departamentu Elektroenergetyki i Gazu oraz wykonywała kompetencje ministra jako dysponenta Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. W MKiŚ prowadziła między innymi pakiet legislacyjny środków nadzwyczajnych i ochrony oraz ograniczenia wysokości cen dla odbiorców ciepła, energii elektrycznej, gazu i innych paliw w związku z agresją Rosji w Ukrainie. Prowadziła także między innymi nowelizację ustawy, która ułatwiła prowadzenie inwestycji w projekty dystrybucyjne o napięciu powyżej 100 kV, kluczowe dla wyprowadzania energii elektrycznej z sieci przesyłowej do sieci dystrybucyjnych.

Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończyła również studia MBA. W latach 2002-2007 związana z branżą obronną, gdzie odpowiadała m.in. za projekty międzynarodowe, restrukturyzacyjne, konsolidacyjne, strategiczne projekty biznesowe, współpracę międzynarodową, a także za nadzór nad delegaturami zagranicznymi.

Od 2007 roku pracowała w sektorze energetycznym, w tym jako Prezes Zarządu Elektrowni "Kozienice" S.A., gdzie była odpowiedzialna za przygotowanie inwestycji w zakresie budowy nowego bloku energetycznego o mocy 1000 MW.

Zaangażowana w procesy związane z zapewnieniem funkcjonowania infrastruktury krytycznej w Polsce i Europie.

Od 2017 do 2019 roku odpowiadała za sprawy korporacyjne w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.

Pełniła funkcję Eksperta i Pełnomocnika w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przygotowywała model finansowania wielkoskalowych infrastrukturalnych inwestycji oraz opinie w procesie krajowej i unijnej legislacji związanej z gospodarką wodną, energetyką, w tym rozwojem odnawialnych źródeł energii.

W latach 2020-2021 była Dyrektorem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

W 2021 roku pracowała w spółkach Grupy Kapitałowej ORLEN. Była Prezesem Zarządów zarówno spółki Baltic Power, jak i ORLEN Neptun, gdzie odpowiadała za rozwój polskich oraz zagranicznych projektów morskiej energetyki wiatrowej.

Posiada wieloletnie doświadczenie w Radach Nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

Jest członkiem Rady Koordynacyjnej ds. morskiej energetyki wiatrowej.

Od lipca 2022 roku do czerwca 2023 roku pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Autorka regulacji prawnych przeciwdziałających skutkom kryzysu energetycznego wywołanego rosyjską agresją w Ukrainie, w tym rozwiązaniom z zakresu rynku energii oraz sektora ciepłownictwa.

2 czerwca 2023 roku powołana na stanowisko sekretarza stanu i pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Biegle posługuje się językiem angielskim oraz rosyjskim, płynnie mówi w języku niemieckim.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.06.2023, 13:24
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.