Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: minister Anna Moskwa: Mieszkańcy Zielonej Góry otrzymają wsparcie rządu (komunikat)

09.08.2023, 14:19aktualizacja: 09.08.2023, 14:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

W Zielonej Górze, 9 sierpnia 2023 r. odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, podczas którego podsumowano stan prac zabezpieczających oraz omówiono kolejne działania mające na celu usunięcie nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie oraz skutków minionego pożaru. Jak zadeklarowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa rząd wesprze działania służb i przeznaczy do 43 mln zł na dalszą realizację celów. Oprócz szefowej resortu, w spotkaniu koordynacyjnym służb uczestniczył wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, a także wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

"Kompleksowo rozwiązujemy kwestię nielegalnych odpadów w Przylepie. Wspólnie ze służbami i samorządowcami ustaliliśmy plan dalszych działań związanych z usuwaniem skutków pożaru. Rząd przeznaczy na to środki z rezerwy budżetu państwa w wysokości do 43 mln zł. Ze strony miasta będzie to 12 mln zł" – podsumowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Lubuska Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna otrzymają ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 1 mln zł na odbudowę i poprawienie funkcjonowania swoich jednostek. Jeszcze raz dziękuję ratownikom, strażakom i druhom ochotnikom, policjantom, żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej, strażnikom Lasów Państwowych, Służbie Ochrony Kolei, Straży Miejskiej w Zielonej Górze za ofiarną służbę związaną z gaszeniem pożaru nielegalnego składowiska odpadów w Przylepie oraz minimalizacją zagrożenia dla ludzi i środowiska" – dodała.

O wsparcie finansowe władze miasta zwróciły się m.in. do samorządu województwa. Aktualnie, oczekują na deklarację finansową ze strony zarządu Urzędu Marszałkowskiego.

"Polska ma obecnie jedne z najbardziej surowych przepisów dotyczących przestępstw przeciwko środowisku. To nasz rząd zaostrzył kary pozbawienia wolności oraz kary finansowe dla osób zatruwających środowisko" – przypomniał wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

Już od 2015 r. Inspekcja Ochrony Środowiska alarmowała o dużym prawdopodobieństwie zamiaru porzucenia odpadów. Na hali magazynowej zgromadzono ok. 4 810 m sześc. odpadów, co oznaczało, że stan magazynowy od dnia zakończenia poprzedniej kontroli w 2014 r. powiększył się o blisko 1 500 m sześc. odpadów. W związku z tym WIOŚ złożył zawiadomienie, a prokuratura prowadzi obecnie postępowanie dotyczące pożaru odpadów niebezpiecznych w hali magazynowej zlokalizowanej w Przylepie. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Na miejscu zdarzenia, Inspekcja Ochrony Środowiska prowadzi stały i dodatkowy monitoring, a także wykonuje badania gleby, powietrza, wody.

Na zlecenie prezydenta Miasta Zielona Góra zostało przeprowadzone 70 badań wód w studniach wody pitnej. Wyniki pierwszych 20 badań wskazały już, że nie ma żadnych przekroczeń. Dodatkowo, Urząd Miasta zlecił wykonanie neutralizacji cieku wodnego Gęśnik i stawów po pożarze materiałów niebezpiecznych.

W spotkaniu koordynacyjnym służb w Zielonej Górze wzięli udział także wojewoda lubuski Władysław Dajczak, wiceprezydenci miasta: Dariusz Lesicki i Krzysztof Kaliszuk, komendant Lubuskiej Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej gen. Patryk Maruszak, Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, Lubuski Inspektor Ochrony Środowiska Mirosław Ganecki, Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze Mariusz Herbut.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/ mmu/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.08.2023, 14:19
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ