Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: minister Anna Moskwa spotkała się z górnikami w Lubelskim Węglu Bogdanka S.A (komunikat)

27.03.2023, 18:00aktualizacja: 28.03.2023, 10:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

O utrzymaniu roli krajowego węgla jako stabilizatora Krajowego Systemu Energetycznego oraz stanowisku polskiego rządu ws. rozporządzenia metanowego, mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 27 marca 2023 r. w siedzibie Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A.

Przyjęte w marcu 2022 r. po agresji Rosji w Ukrainie Założenia do aktualizacji Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP2040) wskazały na potrzebę wprowadzenia do PEP2040 czwartego filaru – suwerenności energetycznej. Założenia wskazują m.in. na redukcję roli importowanego gazu jako paliwa przejściowego, jednocześnie zwiększając role krajowego węgla. Pozwoli to Polsce znacząco poprawić zarówno bilans handlowy jak i wzmacniać suwerenność energetyczną. Do 2040 r. nastąpi bezprecedensowy rozwój nowych mocy. Następuje dynamiczny rozwój OZE, które już w 2030 r. produkują blisko połowę energii elektrycznej – moce OZE osiągają ok. 50 GW w 2030 r. Ze względu na spodziewany dynamiczny rozwój źródeł zależnych od pogody, priorytetem jest zapewnienie warunków do ich bezpiecznego przyrostu w Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Choć utrzymanie w gotowości istniejących bloków węglowych może wymagać ich modernizacji, to wydłużenie eksploatacji tych jednostek jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i suwerenności energetycznej.

"Zanim będziemy dysponować energią jądrową i rozwiniętymi technologiami magazynowania energii, potrzebujemy zapewnić warunki do bezpiecznego przyrostu odnawialnych źródeł energii w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Zwiększamy nakłady na modernizację sieci, tworzymy rozwiązania do optymalizacji wykorzystania istniejących mocy przyłączeniowych. Wypracowaliśmy z branżą węglową rozwiązania, które będą sprzyjać sprawiedliwej transformacji" – mówiła minister Anna Moskwa na spotkaniu z górnikami.

"Lubelski Węgiel Bogdanka zakłada aktualizację swojej strategii, która pokaże nam kierunki dalszego rozwoju do i po kluczowym 2049 roku. Wstępnie widzimy naszą przyszłość w oparciu o koncepcję multisurowcowego koncernu. Jednak przez najbliższych dziesięć lub kilkanaście lat naszą podstawową działalnością będzie sprzedaż węgla kamiennego, zarówno dla przemysłu, energetyki, jak i dla gospodarstw domowych. W tym planie Bogdanka, dzięki nowym planom inwestycyjnym, nadal będzie stabilnym pracodawcą dla tysięcy górników i istotnym ogniwem w zapewnieniu bezpieczeństwa elektroenergetycznego dla wschodniej Polski" – powiedział Kasjan Wyligała, prezes zarządu LW Bogdanka.

W najbliższych dniach rząd rozpatrzy uzupełnienie Polityki energetycznej Polski do 2040 r. o dodatkowy trzeci scenariusz dla sektora elektroenergetycznego. Cztery filary PEP2040 to sprawiedliwa transformacja, budowa zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawa jakości powietrza oraz suwerenność energetyczna. Do sprawnego przeprowadzenia procesu transformacji w obliczu wojny i zaburzeń na rynku surowców niezbędny jest udział krajowego węgla, tak aby nowe technologie mogły bezpiecznie funkcjonować w systemie elektroenergetycznym. PEP2040 przewiduje mobilizację w obszarze poprawy efektywności energetycznej i racjonalnego wykorzystania energii, która powinna zapewnić redukcję wzrostu zapotrzebowania na energię, a tym samym potrzeb inwestycyjnych.

Po zakończeniu spotkania miała miejsce konferencja prasowa, na której szefowa resortu klimatu i środowiska odniosła się do kwestii rozporządzenia metanowego:

"Rozporządzenie metanowe to bardzo ważny wątek, który toczy się dziś we wszystkich instytucjach Unii Europejskiej. Przypomnę, że w swoim pierwotnym kształcie dokument zakładał 0,5 tony limitów metanowych na wydobycie na poszczególny podmiot oraz jednoczesne objęcie opłatą również wydobycie węgla koksującego. Jako Polska, głosowaliśmy przeciwko niej z racji na fakt, że mimo negocjacji, które doprowadziły jej założenia do dużo lepszego kształtu, nie spełniały one naszych oczekiwań względem limitów wydobycia, które wynosiły między 8 a 10 ton" – przekazała.

Minister Anna Moskwa podkreśliła kilkukrotnie, jak istotne dla interesu gospodarki Polski jest zablokowanie tzw. dyrektywy metanowej i zwróciła się do polskich przedstawicieli w Europarlamencie.

"Wiemy, że samymi głosami parlamentarzystów prawicy, EKR-u nie jesteśmy w stanie tego dokumentu zablokować. Nie wiadomo, w jakim kształcie rozporządzenie opuści komisję, natomiast wiemy, że mają miejsce próby powrotu do pierwotnego brzmienia dokumentu. Zatem tylko solidarne głosowanie wszystkich naszych europarlamentarzystów w połączeniu z dialogiem z kolegami z innych państw pozwoli, by ten dokument zablokować. Apelujemy do wszystkich polskich europarlamentarzystów, aby wartościami im przyświecającymi były polski interes społeczny i polska gospodarka" – zakończyła swoją wypowiedź minister klimatu i środowiska.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mick/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.03.2023, 18:00
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ