Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Minister Anna Moskwa: Wynik dzisiejszej dyskusji nie jest satysfakcjonujący. Liczymy na porozumienie w ciągu najbliższych dni (komunikat)

19.06.2023, 21:20aktualizacja: 20.06.2023, 08:27

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wzięła udział w posiedzeniu Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii, które 19 czerwca 2023 r. odbyło się w Luksemburgu. Głównym tematem obrad była reforma unijnego rynku energii elektrycznej. W spotkaniu uczestniczył również wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Ministrowie UE ds. energii nie uzgodnili podejścia ogólnego rozporządzenia. Dokument wraca pod obrady Coreper I. Polska od samego początku postulowała o zapisy dotyczące rynku mocyi możliwości wykorzystania do końca 2028 r. wszystkich możliwych źródeł wytwórczych energii w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej.

"Zależało nam na wynegocjowaniu dobrych zapisów dla polskiego sektora elektroenergetycznego. Do końca 2028 roku, czyli przez najbliższych 5,5 roku chcemy zapewnić możliwość wspierania elektrowni węglowych w ramach rynku mocy, co wzmacnia nasze bezpieczeństwo energetyczne i dostawy energii elektrycznej po akceptowalnych cenach do odbiorców końcowych. Niestety państwa członkowskie nie znalazły dzisiaj porozumienia" – podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

"Rynek mocy to mechanizm, którego skuteczność mogliśmy obserwować w szczególności w ostatnich miesiącach, w czasie kryzysu energetycznego wywołanego zbrojną agresją Rosji na Ukrainę" – dodała minister Anna Moskwa.

Reforma unijnego rynku energii stanowi niezbędne uzupełnienie dotychczasowych działań podjętych w reakcji na znaczące wzrosty cen energii w 2021 i 2022 r. Wysokie ceny energii elektrycznej negatywnie oddziałują nie tylko na gospodarstwa domowe, ale także na konkurencyjność europejskiej gospodarki. Pogłębiają ubóstwo energetyczne, napędzają inflację, a także mogą zniechęcać do inwestycji w elektryfikację.

"Tak jak podkreślałam w dyskusji, głównym celem UE powinno być zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego dla całego regionu. Potencjalne ryzyka stojące przed jednym z państw mogą zagrozić bezpieczeństwu całej wspólnoty. Dzisiejsza dyskusja oparta była na merytorycznych argumentach, choć można było usłyszeć, że niektóre Państwa nawoływały do ideologii zakładającej ambitne cele, nie uwzględniając specyficznych warunków każdego z państw. Stanowisko Polski było jasne i od początku niezmienne, bezpieczeństwo energetyczne to nasz priorytet, o którego nie odejdziemy. Podkreślam, że wstępna propozycja dokumentu nie zapewniała odpowiednich warunków dla sprawiedliwej transformacji i solidarności wszystkich państw członkowskich, nadal będziemy prezentować niezmienne stanowisko w tej sprawie" – podsumowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ kmz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.06.2023, 21:20
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ