Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: Minister Moskwa w Katowicach: Prace nad mechanizmem CBAM okazją do dyskusji nad całym systemem ETS (komunikat)

29.11.2021, 14:28aktualizacja: 29.11.2021, 14:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Rola CBAM, czyli węglowego granicznego mechanizmu dostosowawczego, w strategii energetyczno-gospodarczej Unii Europejskiej i Polski to główny temat IV Konferencji Programowej „Śląski Ład”. W debacie, która odbyła się 29 listopada 2021 r. w Katowicach, udział wzięła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa podkreśliła, że CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism – mechanizm dostosowujący ceny węgla na granicach z uwzględnieniem emisji CO2) jest narzędziem, na które powinniśmy patrzeć z perspektywy całej reformy systemu EU ETS i pakietu Fit for 55. Wyjaśniła, że mechanizm ten ma doprowadzić do zmniejszenia importu gazów cieplarnianych w produktach wytwarzanych poza UE.

"„Popieramy rozwiązania dot. CBAM, które zakładają, że ma on zmniejszyć ryzyko ucieczki emisji poprzez mobilizację państw spoza UE do ekologizacji ich procesów produkcyjnych”" – powiedziała.

Minister Moskwa zwróciła jednak uwagę, że z drugiej strony proponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, zmierzające do stopniowego wycofywania bezpłatnych uprawnień do emisji, może osłabić konkurencyjność europejskiego przemysłu, jak również wpłynąć negatywnie na gospodarki państw członkowskich.

"„Likwidacja bezpłatnych przydziałów, a więc konieczność zakupywania większej liczby uprawnień do emisji, przez firmy na terenie UE, spowoduje bezpośredni wzrost kosztów produkcji i tym samym osłabi potencjał eksportowy ze względu na zmniejszenie konkurencyjności cenowej europejskich produktów”" – zauważyła.

Jak zaznaczyła, wyższe koszty produkcji, wynikające z wycofywania bezpłatnych przydziałów, byłyby przerzucane w ceny produktów, czyli oznaczałoby wyższe koszty dla społeczeństwa i gospodarki.

"„CBAM może być doskonałą okazją do dyskusji nt. systemu uprawnień i nad miejscem naszych przedsiębiorstw w całym tym systemie oraz w pakiecie Fit for 55”" – dodała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ lgs/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 29.11.2021, 14:28
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ