Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (komunikat)

19.01.2024, 13:20aktualizacja: 19.01.2024, 13:21

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Czy Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozważa zmianę lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna. Zmiana lokalizacji oznaczałaby rozpoczęcie od początku całego procesu, w tym badań które trwały od 2017 r., czyli opóźnienie całej inwestycji nawet o 10 lat.

Kiedy Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

11 lipca 2023 roku Minister Klimatu i Środowiska, na wniosek Spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, wydał decyzję zasadniczą, która formalnie potwierdziła, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Dokument ten uprawnia Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych oraz późniejszego pozwolenia na budowę we wskazanej w decyzji lokalizacji.

Kiedy pierwsza polska elektrownia jądrowa otrzymała decyzję środowiskową i decyzję lokalizacyjną?

Spółka PEJ uzyskała już kluczowe decyzje administracyjne, w szczególności 19 września 2023 r. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla pierwszej elektrowni jądrowej, a 26 października 2023 r. wojewoda pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Dzięki decyzji o ustaleniu lokalizacji spółka Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała prawo do dysponowania terenem na potrzeby prac przygotowawczych oraz budowy obiektu, a także późniejszej eksploatacji elektrowni jądrowej.

Kiedy rozpoczął się proces uzyskiwania decyzji środowiskowej dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej?

Uzyskanie decyzji środowiskowej i w jej następstwie decyzji o wyznaczeniu lokalizacji dla pierwszej elektrowni jądrowej poprzedziły rozpoczęte przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe w 2017 roku wielowymiarowe badania środowiskowe, których realizacja jest wymagana prawem w przypadku realizacji projektów jądrowych. Te badania obejmowały 32 obszary tematyczne, w tym z zakresu geologii, sejsmiki, hydrologii czy demografii. W wyniku badań spółka przygotowała raport środowiskowy, który w 2022 r. został złożony na ręce Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. We wrześniu 2023 roku spółka uzyskała decyzję środowiskową. Decyzja była konsultowana przez wymagany prawem czas, zarówno z 14 krajami w ramach konwencji Espoo (konsultacje transgraniczne), jak i w ramach konsultacji krajowych. Przed konsultacjami, dokumentacja dotycząca projektu była dostępna na stronach GDOŚ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wkr/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 19.01.2024, 13:20
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ