Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: Nowe etykiety energetyczne (komunikat)

01.03.2021, 16:16aktualizacja: 01.03.2021, 16:18

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

„Od 1 marca 2021 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzeń delegowanych wprowadzające nowe etykiety energetyczne. Dzięki wprowadzonym zmianom konsumenci otrzymają bardziej zrozumiałe i spójne informacje, które ułatwią im rozpoznanie najbardziej efektywnych energetycznie produktów” – poinformował podczas konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Zgodnie z przeprowadzonym na zlecenie Komisji Europejskiej badaniem, 93% europejskich konsumentów rozpoznaje etykietę energetyczną, a 79% bierze ją pod uwagę, kupując nowe urządzenia elektryczne. Jednak dotychczas obowiązująca klasyfikacja efektywności energetycznej, nie jest dla konsumentów wystarczająco przejrzysta. Mając to na względzie w 2017 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie zmieniające system etykietowania energetycznego, polegający na powrocie do znanej i skutecznej skali „od A do G” i tym samym likwidację „plusów” czyli np. klas A+, A++ oraz A+++. Oznacza to, że urządzenia posiadające obecnie najwyższą klasę energetyczną będą klasyfikowane w grupie C lub D. Klasy A i B pozostaną puste, aby umożliwić producentom projektowanie bardziej efektywnych urządzeń.

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 01.03.2021, 16:16
Źródło informacji MKIŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ