Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Polskie propozycje rozwiązań dot. obniżenia cen gazu ziemnego na nieformalnym posiedzeniu Rady UE ds. Energii (komunikat)

13.10.2022, 16:52aktualizacja: 13.10.2022, 16:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Podczas nieformalnego posiedzenia Rady UE ds. Energii Polska zgłosiła potrzebę podjęcia skutecznych działań obniżających ceny gazu ziemnego, których efekty będą natychmiastowo odczuwalne przez wszystkich odbiorców. Polska wypracowała rozwiązanie problemu wysokich cen gazu ziemnego u podstaw, proponując wprowadzenie limitu cenowego rynku hurtowym UE. W spotkaniu, które odbyło się 11-12 października 2022 r. w Pradze, uczestniczył wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Na posiedzeniu dyskutowane były kwestie dalszych kroków reagowania na wysokie ceny gazu. Polska opowiedziała się za natychmiastowymi i kompleksowymi działaniami, które obniżą ceny gazu w całej Unii Europejskiej dla odbiorców końcowych.

"Preferowanym rozwiązaniem powinno być objęcie limitem cenowym wszystkich transakcji rynku hurtowego. Najważniejsze przed sezonem zimowym jest zmniejszenie presji na odbiorców końcowych zarówno w gospodarstwach domowych, jak i przemyśle" – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.

Polska wraz z przedstawicielami Belgii, Włoch i Grecji wystosowała do Komisji Europejskiej w tej sprawie list z propozycją konkretnych rozwiązań, gotowych do implementacji w propozycji legislacyjnej Komisji. Jak zaznaczył wiceminister Guibourgé-Czetwertyński, mechanizm ten powinien nie tylko mieć zastosowanie do wszystkich transakcji hurtowych gazu ziemnego, ale także być zaprojektowany w sposób zapewniający bezpieczeństwo dostaw i swobodny przepływ gazu w Europie.

"Platforma wspólnych zakupów gazu powinna przyczyniać się do dywersyfikacji dostaw, nie zakłócając konkurencji na unijnym rynku gazu. Mechanizm przyjęty przez państwa członkowskie powinien zapewniać odpowiedni poziom elastyczności i być dobrowolny" – wyjaśnił.

Polska od lat prowadzi politykę dywersyfikacji dostaw gazu, a także systematycznie zwiększa pojemność magazynów gaz. Podjęte starania sprawiły, że Polska jest przygotowana na nadchodzącą zimę.

"Wypełniliśmy z nawiązką cele w zakresie zapełniania magazynów, uzgodnione w unijnym rozporządzeniu w sprawie magazynowania gazu przyjętym w czerwcu br. przez Radę. W wyniku naszych starań magazyny gazu w Polsce są pełne" – dodał wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński.

UWAGA: komunikaty są publikowane w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ ab/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2022, 16:52
Źródło informacji PAP
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.