Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: rozpoczęły się polsko-czeskie negocjacje w sprawie KWB Turów (komunikat)

17.06.2021, 18:51aktualizacja: 18.06.2021, 09:43

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MKiŚ informuje:

"Po obu stronach granicy mamy kopalnie i stąd zrozumienie dla ich oddziaływania na społeczność lokalną jest po naszej stronie pełne i gwarantowane" – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie czeskiego rządu 17 czerwca br., w ramach polsko-czeskich negocjacji w sprawie KWB Turów

W trwających negocjacjach w Pradze uczestniczą wicepremier Jacek Sasin, ministrowie Michał Kurtyka, Konrad Szymański, wiceministrowie Adam Guibourge-Czetwertyński, Paweł Jabłoński i Artur Soboń.

Wizyta rozpoczęła się od spotkania bilateralnego polskiej delegacji z ministrem środowiska Czech Richardem Brabecem. Strony przedstawiły na nim swoje stanowiska. Następnie minister Michał Kurtyka, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz przedstawiciele czeskiego rządu wzięli udział w konferencji prasowej.

"Dzielimy konieczność znalezienia rozwiązania sporu polubownie, dwustronnie, długoterminowo i bez zaangażowania instytucji unijnych. Widzimy możliwość znalezienia porozumienia w kwestiach najważniejszych dla strony czeskiej" – powiedział minister Michał Kurtyka.

"Musimy pogodzić obie perspektywy i interesy dwóch państw. Co jest naturalne, każde z nich swój interes stawia na czele. Dla nas najważniejsze są potrzeby ludzi. Stąd cały program transformacji polskiego górnictwa konstruujemy wokół pryncypium sprawiedliwej transformacji, zapewniającej z jednej strony realizację interesów środowiskowych a z drugiej społecznych" – dodał.

"Rozmowy, do których dziś przystępujemy, będą na pewno trudne, ale jest w nas ogromna wola porozumienia. Na to porozumienie czekają nie tylko Dolnoślązacy, Polacy, mieszkańcy Kraju Libereckiego, Czesi, ale też bardzo uważnie przypatruje nam się cała Europa – powiedział Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. (PAP)

kom/ewes/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.06.2021, 18:51
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ