Newsletter
 

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych innych ustaw w celu wsparcia zrównoważonego lotnictwa (komunikat)

14.07.2026, 16:03aktualizacja: 15.07.2026, 10:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych innych ustaw w celu wsparcia zrównoważonego lotnictwa (UC39)Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy wprowadza mechanizmy wsparcia dla zrównoważonych paliw lotniczych. Wyrównuje przy tym warunki konkurencji z największymi europejskimi liniami lotniczymi dla małych i średnich operatorów lotniczych z krajów takich jak Polska. Projekt dostosowuje także krajowe przepisy do aktualnych regulacji unijnych.

Najważniejsze informacje:

Przepisy poprawiają warunki konkurencji poprzez likwidację premiującego największych europejskich przewoźników bezpłatnego przydziału uprawnień do emisji. Proponowane przepisy wprowadzają w okresie do 2030 r. bezpłatny przydział uprawnień do emisji z tytułu korzystania z tzw. kwalifikujących się paliw lotniczych. Zmiany zwiększą przejrzystość systemu, będą wspierać rozwijających się przewoźników o niższych historycznych emisjach. Projekt dostosowuje przepisy do aktualnych wymogów unijnych, w zakresie certyfikacji biomasy, biopaliw i biopłynów oraz paliw alternatywnych. Zmiany wyrównają konkurencyjność pomiędzy europejskimi liniami lotniczymi. Przewoźnicy lotniczy korzystali z puli bezpłatnych uprawnień obliczanych z uwzględnieniem historycznych danych. Taki system premiował największych europejskich przewoźników, którzy od lat mieli ugruntowana siatkę połączeń lotniczych. Likwidacja bezpłatnego przydziału będzie korzystna dla mniejszych i średnich linii lotniczych z takich krajów jak Polska, które w ostatnich latach notują dynamiczny rozwój.

Projektowane regulacje przyczynią się do ograniczania emisji gazów cieplarnianych z paliw kopalnych w sektorze transportu lotniczego.

Operatorzy statków powietrznych otrzymają przydział bezpłatnych uprawnień do emisji tylko w związku z wykorzystaniem do 2030 r. paliw zrównoważonych. Rozwiązanie to będzie stymulowało zwiększenie udziału paliw zrównoważonych (kwalifikowanych) w lotnictwie.

Projekt dostosowuje przepisy do aktualnych wymogów unijnych, w zakresie certyfikacji biomasy, biopaliw i biopłynów oraz paliw alternatywnych. Operatorzy lotniczy będą zobowiązani do monitorowania, raportowania, weryfikacji innych emisji niż CO2 (tlenków azotu (NOx), cząsteczek sadzy utlenionych związków siarki (SOx), pary wodnej (H2O), w tym smug kondensacyjnych, a także do monitorowania, raportowania i kompensacji emisji objętych mechanizmem CORSIA (Carbon Offsetting and Reduction Scheme for International Aviation).

Projektowane zmiany zwiększą przejrzystość systemu, będą wspierać rozwijających się przewoźników o niższych historycznych emisjach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ wms/ dafa/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 14.07.2026, 16:03
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ