Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKIŚ: Spotkanie ministra Kurtyki z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej nt. nowej formuły naliczania opłaty mocowej (komunikat)

26.01.2021, 16:49aktualizacja: 26.01.2021, 16:51

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

Nowa formuła naliczania opłaty mocowej, która ma zostać zaproponowana w nowelizacji ustawy o rynku mocy, to jeden z głównych tematów rozmowy ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Margrethe Vestager. Spotkanie odbyło się 25 stycznia 2021 r.

Jak zaznaczył szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka, nowy system ma mieć charakter uniwersalny i promować odbiorców, którzy utrzymują niewielkie wahania zużycia energii elektrycznej w ciągu doby.

"Tym samym, przyczyniają się oni do zwiększenia stabilności systemu elektroenergetycznego, co jest fundamentalnym celem funkcjonowania rynku mocy" – powiedział minister.

Rozwiązanie, będące aktualnie przedmiotem prac Ministerstwa Klimatu i Środowiska, będzie odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, zwłaszcza przez tzw. odbiorców energochłonnych.

Podczas spotkania potwierdzono, że nowa propozycja naliczania opłaty mocowej nie będzie wymagała notyfikacji Komisji Europejskiej. Jednocześnie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofa dotychczas procedowany przez KE wniosek dot. ulg dla przemysłu energochłonnego w rynku mocy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ aop/ mk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 26.01.2021, 16:49
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ