Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ: Wiceminister Mikołaj Dorożała o działaniach ministerstwa w sprawie terenów cennych przyrodniczo (komunikat)

21.02.2024, 15:36aktualizacja: 21.02.2024, 15:37

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

- W styczniu nieformalnie powołaliśmy zespół ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Powstał też zespół przy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. Oba są ze sobą w stałym kontakcie, więc współpraca Ministerstwa Klimatu i Środowiska z Lasami Państwowymi układa się bardzo dobrze – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała podczas konferencji prasowej która odbyła się 21 lutego 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Proces wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i społecznych musi być dobrze zaprojektowany i przeprowadzony szybko. Dlatego powołaliśmy zespół ds. wzmocnienia ochrony lasów cennych przyrodniczo i ważnych społecznie. Chcemy chronić polskie lasy, prowadząc jednocześnie na ich trenach elementy zrównoważonej gospodarki.

- Przez ten miesiąc wypracowaliśmy odpowiednie metody komunikacji, aby informacje spływały w sposób wyraźny, jasny i czytelny do Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych i do nadleśnictw – mówił na konferencji wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Pierwszym zadaniem zespołu była kompleksowa analiza problemów zgłaszanych przez nadleśnictwa i ZUL(zakłady usług leśnych) w związku z poleceniem z 8 stycznia 2024, które dotyczyło wstrzymania lub ograniczenia pozyskania drewna na obszarach szczególnie istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody i pełnienia funkcji społecznych. Obecnie w zespole zasiadają przedstawiciele Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz MKiŚ, jednak docelowo będą w nim przedstawiciele innych grup, które są kluczowymi interesariuszami procesu. W dzisiejszym, drugim spotkaniu uczestniczą przedstawiciele zakładu usług leśnych i przemysłu drzewnego.

- W kampanii wyborczej mówiliśmy wyraźnie, że wsparcie dla polskiego sektora drzewnego jest dla nas niezwykle istotne. Wspólnie z DGLP pracujemy nad rozwiązaniem patologii, które miały miejsce w poprzednich latach w tym sektorze – powiedział wiceminister. - Byłem na Podkarpaciu, na Podlasiu, ostatnio na Dolnym Śląsku, gdzie bezpośrednio spotykałem się z przedstawicielami samorządów i zakładów usług leśnych. Wiem, że jesteśmy w przededniu kampanii samorządowej, i niektórzy działacze próbują coś ugrać w obecnej sytuacji, ale apelowałbym, aby nie dać się wciągnąć w niepotrzebne napięcia.

Jesteśmy po dwóch tygodniach intensywnych spotkań i konsultacji z przedstawicielami Lasów Państwowych, strony społeczno-naukowej oraz ministerstwa. Dzięki otwartemu dialogowi udało się wypracować pierwsze rozwiązania.

- Cały ten proces sprowadza się do tego, że chcemy chronić polskie lasy, ale chcemy też wprowadzać elementy zrównoważonej gospodarki – mówił Dorożała.

Wczoraj zostały przekazane do DGLP wspólnie wypracowane wytyczne, które odpowiadają na dużą część problemów, które pojawiły się na poziomie nadleśnictw.

- W drugiej połowie marca będzie miała miejsce ogólnopolska narada o lasach, na którą zaprosimy wszystkich interesariuszy procesu dbania o polskie lasy. Wszyscy będą mogli usiąść razem przy stole i wspólnie pracować na dużym forum, a później w zespołach, nad uwzględnieniem tych trzech kluczowych elementów: przyrodniczego, społecznego i gospodarczego.

21 listopada 2024 r. odbyło się również kolejne spotkanie zespołu ds. ochrony lasów cennych przyrodniczo i cennych społecznie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA w likwidacji jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ bk/ drag/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.02.2024, 15:36
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ