Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MKiŚ:Dialog o programie Czyste Powietrze (komunikat)

31.01.2024, 16:48aktualizacja: 31.01.2024, 16:50

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje:

• Ruszyły wypłaty z programu Czyste Powietrze.

• Trwają prace nad stabilnym finansowaniem programu Czyste Powietrze na kolejne lata, które nie zostały przygotowane przez poprzednią władzę.

• Dla przyszłych beneficjentów programu Czyste Powietrze nic się nie zmienia.

• Trwają rozmowy z Bankiem Światowym i organizacjami pozarządowymi w sprawie poprawy efektywności programu.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu Czyste Powietrze. W spotkaniu z minister Pauliną Hennig-Kloską, wiceminister Urszulą Zielińską oraz przedstawicielami NFOŚiGW i WFOŚiGW w Katowicach, wzięli udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, Banku Światowego, Fundacji Instrat, Instytutu Ochrony Środowiska i Polskiego Alarmu Smogowego.

Nowy Rząd RP podziela cele unijnej polityki w zakresie poprawy jakości powietrza, które mają być osiągnę poprzez stworzenie odpowiednich narzędzi. Wstrzymanie wypłat w programie Czyste Powietrze pod koniec 2023 roku, było spowodowane brakiem zapewnienia finansowania programu przez poprzednią władzę.

W styczniu wznowiliśmy wypłaty z programu Czyste Powietrze. I mocno pracujemy nad rozwiązaniami stabilnego finansowania na najbliższe lata. To też zaniedbali nasi poprzednicy. Chcę zapewnić, że nowe, stabilne formy finansowania programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów. Dają gwarancje, że program będzie działać już bez przeszkód w przyszłości– podkreśla Paulina Hennig-Kloska, minister klimatu i środowiska.

W najbliższym czasie finansowanie programu Czyste Powietrze odbywać się będzie ze środków Krajowego Planu Odbudowy, a także pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko. To jedne z największych pod względem finansowym programy w Unii Europejskiej. Będą też kolejne źródła finansowania.

Jesteśmy po to, by słuchać i usprawnić program. Rozmawiamy z organizacjami pozarządowymi i Bankiem Światowym w sprawie poprawy efektywności programu. Mamy kilka scenariuszy na naprawę programu i jego stałe finansowanie. Dialog pomoże wypracować najlepsze działania – powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska.

Nowe źródła i sposoby finansowania dla programu Czyste Powietrze nie zmieniają nic dla beneficjentów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ wkr/ drag

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.01.2024, 16:48
Źródło informacji MKiŚ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ