Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MNiSW informuje:
Ważne jest w tej chwili, by osoby podpisujące się pod licznymi petycjami w sprawie projektu wiedziały, że znacząca część postulatów strony społecznej została już uwzględniona i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji - napisała 2 grudnia minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska w liście otwartym dotyczącym projektu ustawy, którą zajmuje się właśnie Sejm. - Chciałabym naświetlić przebieg prac nad kompromisowymi zapisami.
Do osób i organizacji zainteresowanych ustawą
o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych
Szanowni Państwo,
w Sejmie trwają prace nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych.
Otrzymuję bardzo wiele listów zarówno od obrońców praw zwierząt, jak i naukowców. Śledzę też petycje upowszechniane w Internecie oraz informacje o planowanych protestach.
Wsłuchując się we wszystkie argumenty, osobiście zaangażowałam się w budowanie kompromisu wokół ustawy.
Ważne jest w tej chwili, by osoby podpisujące się pod licznymi petycjami wiedziały, że znacząca część postulatów strony społecznej została już uwzględniona w projekcie i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji.
W liście tym chciałabym naświetlić przebieg prac nad kompromisowymi zapisami. Pamiętajmy, że ustawa o ochronie zwierząt musi uwzględniać różne racje. Dotyczy stosunku do zwierząt, który jest miarą naszego człowieczeństwa. Ale też rozwoju nauki i postępu medycyny, w których badania z wykorzystaniem zwierząt bywają konieczne. Tylko tak uczeni dochodzą do osiągnięć, przywracających nadzieję ludziom ciężko chorym i ich bliskim.
Projekt ustawy jest wdrożeniem unijnej dyrektywy z 2010 roku. Powstawał przy udziale wielu instytucji, m. in.: Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów. Zgodnie z wymogami prawa był przez miesiąc przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych.
Mimo zakończonych konsultacji, projekt ustawy nadal budzi kontrowersje. Zaproponowałam więc dwa spotkania, na których udało się wypracować kompromisowe rozwiązania.
W spotkaniu jako przedstawiciele strony społecznej udział wzięli: prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Elżanowski, dr hab. Tomasz Pietrzykowski i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva. Przedstawicielami ekspertów naukowych byli: prof. Teresa Malinowska, prof. Krzysztof Turlejski i prof. Stefan Kasicki.
Na jedno ze spotkań zaproszona była również przedstawicielka organizacji Lex Nova, jednak nie wzięła w nim udziału.
Strona społeczna przedstawiła dziewięć postulatów, najważniejszych jej zdaniem dla dobrostanu zwierząt. Wypracowaliśmy kompromisowe zapisy.
Wymienię tylko te najistotniejsze:
- zabronione będzie przeprowadzania procedur związanych z dotkliwym i długotrwałym bólem, którego nie można złagodzić;
- badania z wykorzystaniem zwierząt bezdomnych czy dzikich będą przeprowadzane tylko w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach;
- zakazane będą wszelkie procedury, które uniemożliwiłyby zwierzętom wydawanie głosu czy inne sposoby okazywania bólu;
- zwierzęta, które były wykorzystane w badaniach, będą mogły być w nich wykorzystane ponownie za zgodą lekarza weterynarii, jeśli doszły do pełnego zdrowia i dobrostanu;
- organizacje prozwierzęce będą miały zagwarantowane trzy miejsca w komisjach etycznych, wydających zgodę na procedury z wykorzystaniem zwierząt, wymagana dla wydania zgody będzie większość 2/3 głosów;
- organizacje działające na rzecz praw zwierząt zyskają też możliwość występowania w roli pokrzywdzonego w postępowaniach sądowych, jeśli mają wiedzę o naruszonych prawach zwierząt lub złamanych przepisach ustawy.
Prace w Sejmie są w toku.
Bardzo dziękuję osobom i organizacjom, które zaangażowały się w budowanie dotychczas osiągniętego porozumienia i dołożyły starań, by stanowione przez nas prawo było jak najlepsze.
Wspólna praca rządu, posłów, naukowców i organizacji pozarządowych jest ogromną wartością. Warto tę współpracę kontynuować.
Łączę wyrazy szacunku,
Lena Kolarska-Bobińska
List dostępny jest też na: https://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/list-minister-leny-kolarskiej-bobinskiej-do-wszystkich-zainteresowanych-ustawa-o-ochronie-zwierzat-wykorzystywanych-do-celow-naukowych-i-edukacyjnych.html
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ tnt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 02.12.2014, 16:40 |
Źródło informacji | MNiSW |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |