Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MNiSW: list minister nauki ws. ustawy o ochronie zwierząt (komunikat)

02.12.2014, 16:40aktualizacja: 02.12.2014, 16:40

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MNiSW informuje:

Ważne jest w tej chwili, by osoby podpisujące się pod licznymi petycjami w sprawie projektu wiedziały, że znacząca część postulatów strony społecznej została już uwzględniona i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji - napisała 2 grudnia minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska w liście otwartym dotyczącym projektu ustawy, którą zajmuje się właśnie Sejm. - Chciałabym naświetlić przebieg prac nad kompromisowymi zapisami.

Do osób i organizacji zainteresowanych ustawą

o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych

Szanowni Państwo,

w Sejmie trwają prace nad ustawą o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych i edukacyjnych.

Otrzymuję bardzo wiele listów zarówno od obrońców praw zwierząt, jak i naukowców. Śledzę też petycje upowszechniane w Internecie oraz informacje o planowanych protestach.

Wsłuchując się we wszystkie argumenty, osobiście zaangażowałam się w budowanie kompromisu wokół ustawy.

Ważne jest w tej chwili, by osoby podpisujące się pod licznymi petycjami wiedziały, że znacząca część postulatów strony społecznej została już uwzględniona w projekcie i przyjęta przez posłów podczas ostatniego posiedzenia komisji.

W liście tym chciałabym naświetlić przebieg prac nad kompromisowymi zapisami. Pamiętajmy, że ustawa o ochronie zwierząt musi uwzględniać różne racje. Dotyczy stosunku do zwierząt, który jest miarą naszego człowieczeństwa. Ale też rozwoju nauki i postępu medycyny, w których badania z wykorzystaniem zwierząt bywają konieczne. Tylko tak uczeni dochodzą do osiągnięć, przywracających nadzieję ludziom ciężko chorym i ich bliskim.

Projekt ustawy jest wdrożeniem unijnej dyrektywy z 2010 roku. Powstawał przy udziale wielu instytucji, m. in.: Rządowego Centrum Legislacji, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów. Zgodnie z wymogami prawa był przez miesiąc przedmiotem konsultacji społecznych i międzyresortowych.

Mimo zakończonych konsultacji, projekt ustawy nadal budzi kontrowersje. Zaproponowałam więc dwa spotkania, na których udało się wypracować kompromisowe rozwiązania.

W spotkaniu jako przedstawiciele strony społecznej udział wzięli: prof. Ewa Łętowska, prof. Andrzej Elżanowski, dr hab. Tomasz Pietrzykowski i Cezary Wyszyński z Fundacji Viva. Przedstawicielami ekspertów naukowych byli: prof. Teresa Malinowska, prof. Krzysztof Turlejski i prof. Stefan Kasicki.

Na jedno ze spotkań zaproszona była również przedstawicielka organizacji Lex Nova, jednak nie wzięła w nim udziału.

Strona społeczna przedstawiła dziewięć postulatów, najważniejszych jej zdaniem dla dobrostanu zwierząt. Wypracowaliśmy kompromisowe zapisy.

Wymienię tylko te najistotniejsze:

- zabronione będzie przeprowadzania procedur związanych z dotkliwym i długotrwałym bólem, którego nie można złagodzić;

- badania z wykorzystaniem zwierząt bezdomnych czy dzikich będą przeprowadzane tylko w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach;

- zakazane będą wszelkie procedury, które uniemożliwiłyby zwierzętom wydawanie głosu czy inne sposoby okazywania bólu;

- zwierzęta, które były wykorzystane w badaniach, będą mogły być w nich wykorzystane ponownie za zgodą lekarza weterynarii, jeśli doszły do pełnego zdrowia i dobrostanu;

- organizacje prozwierzęce będą miały zagwarantowane trzy miejsca w komisjach etycznych, wydających zgodę na procedury z wykorzystaniem zwierząt, wymagana dla wydania zgody będzie większość 2/3 głosów;

- organizacje działające na rzecz praw zwierząt zyskają też możliwość występowania w roli pokrzywdzonego w postępowaniach sądowych, jeśli mają wiedzę o naruszonych prawach zwierząt lub złamanych przepisach ustawy.

Prace w Sejmie są w toku.

Bardzo dziękuję osobom i organizacjom, które zaangażowały się w budowanie dotychczas osiągniętego porozumienia i dołożyły starań, by stanowione przez nas prawo było jak najlepsze.

Wspólna praca rządu, posłów, naukowców i organizacji pozarządowych jest ogromną wartością. Warto tę współpracę kontynuować.

Łączę wyrazy szacunku,

Lena Kolarska-Bobińska

List dostępny jest też na: https://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/list-minister-leny-kolarskiej-bobinskiej-do-wszystkich-zainteresowanych-ustawa-o-ochronie-zwierzat-wykorzystywanych-do-celow-naukowych-i-edukacyjnych.html

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2014, 16:40
Źródło informacji MNiSW
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ