Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Moc wigilijnej nocy!

23.12.2020, 12:47aktualizacja: 23.12.2020, 12:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Fundacja Dobrych Inicjatyw - #PaczkaDlaSeniora (1)
Fundacja Dobrych Inicjatyw - #PaczkaDlaSeniora (1)
Samotność jest cicha i milczy, zamknięta w czterech ścianach dla wielu niewidoczna. To codzienność samotnych seniorów, których mijamy na ulicach naszych miast oraz w sklepowych kolejkach. Fundacja Dobrych Inicjatyw, dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy oraz instytucji i firm, dostarczyła w tym roku ponad pół tysiąca paczek pomocowych, a teraz organizuje wigilijną kolację dla 300 najbardziej potrzebujących seniorów.

#PaczkaDlaSeniora

To inicjatywa, która powstała trzy lata temu. To wtedy fundacja postanowiła połączyć swoich podopiecznych - wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych z samotnymi seniorami. Młodzież pakowała paczki z żywnością, kosmetykami i chemią gospodarczą, a następnie wspólnie z wychowawcami dostarczała paczki do seniorów.

„Poza codzienną troską o poprawianie jakości życia i edukacji naszych podopiecznych staramy się także wykształcić w nich świadomość, że wszelkie relacje powinny być dwustronne i że w życiu niezbędna jest uważność na otoczenie, czyli po prostu patrzenie na nie >>czułym okiem<<. Dlatego nasi podopieczni nie tylko każdorazowo osobiście tworzą podziękowania za wsparcie, ale też są przez nas angażowani do akcji, które tę uważność w nich kształtują i pozwalają spojrzeć na świat z perspektywy szerszej niż tylko własne potrzeby” - mówi Bartek Jojczyk, prezes Fundacji Dobrych Inicjatyw.

Pandemia zmieniła reguły gry

W okresie pandemii – dzięki wsparciu wolontariuszy – akcja #PaczkaDlaSeniora znacznie się rozrosła. Jednak z uwagi na bezpieczeństwo seniorów w tym roku to nie młodzież z domów dziecka, a wolontariusze pakowali i dostarczali paczki do seniorów. Skala akcji była na tyle duża, że wiosną tego roku do działu zaproszeni zostali żołnierze z wojsk terytorialnych. Akcja uruchomiła wiele pozytywnych emocji wśród odbiorców, darczyńców i naszych przyjaciół. Pozwoliła także zbudować nowe relacje.

Wigilijna obecność

Jedna z wolontariuszek fundacji, która na co dzień pracuje w firmie Many Mornings postanowiła włączyć zarząd tej aktywnej na polu społecznej odpowiedzialności firmy w działania i tak powstała wspólna inicjatywa dostarczenia 300 wigilijnych kolacji do seniorów, którzy pozostaną sami w świąteczne dni.

„Wiedząc o tym, że Fundacja Dobrych Inicjatyw, zaprzyjaźniona z jednym z naszych pracowników, od kilku lat organizuje paczki dla seniorów, postanowiliśmy dołączyć do istniejącej już akcji – mówi Adrian Morawiak, jeden z dwu pomysłodawców i założycieli marki. – Naszym celem było dotarcie do samotnych i wykluczonych ekonomicznie seniorów, którzy – również ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii – mogliby zostać bez wigilijnej kolacji. Okazało się, że wiele wigilii miejskich, z których chętnie korzystali seniorzy po prostu się nie odbędzie, dlatego postanowiliśmy wesprzeć finansowo organizację, aby dotrzeć z pomocą tam, gdzie ona jest potrzebna. W działania za sprawą Fundacji zaangażowane zostały lokalne restauracje, które również w obliczu restrykcji dostały w tym roku w kość” – wyjaśnia.

Przy organizowaniu tegorocznej edycji #PaczkiDlaSeniora zadbano o każdy, najmniejszy detal. Osoby dostarczające paczki z ramienia fundacji zostały przeszkolone w bezkontaktowym dostarczaniu przesyłek. Po zapukaniu do drzwi wolontariusze na pewno złożą seniorom życzenia i znajdą czas na chwilę rozmowy – naturalnie przy zachowaniu bezpiecznego dystansu. Mają też obowiązek zapytać czy potrzebna jest pomoc we wniesieniu dość ciężkiej przesyłki z prezentami. W razie zaistnienia takiej potrzeby – będą działać według ściśle zaplanowanego scenariusza i respektując zasady reżimu sanitarnego. Także restauratorzy zadbają o to, aby osoby doręczające w dniu Wigilii posiłki działały z myślą o bezpieczeństwie seniorów.

Więcej o działaniach fundacji na stronie https://www.fdi.org.pl/, a także na https://www.facebook.com/fundacjadobrychinicjatyw.

Źródło informacji: Fundacja Dobrych Inicjatyw

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 23.12.2020, 12:47
Źródło informacji Fundacja Dobrych Inicjatyw
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ