Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MON informuje:
Ćwiczenie Taktyczne z wojskami „SABER STRIKE – 15” w pełnym toku.
W czwartkowe przedpołudnie obserwowaliśmy szkolenie pododdziałów pancernych. Duńskie czołgi Leopard 2A5 z batalionu czołgów Pułku Dragonów „stoją” w obronie na pasie taktycznym Mielno. Niestety, ich rejon obrony jest dość często „nękany” nacierającymi czołgami T – 72 oraz pododdziałami zmechanizowanymi na BWP - 1 z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Polskie pododdziały zmuszają Duńczyków do zmiany rejonu obrony, a następnie do odtworzenia jej przedniego skraju. Jednak bywa, iż duńska obrona załamuje polskie natarcie i zmusza naszych dowódców do przegrupowania sił. W czasie kiedy Duńczycy się bronią a Polacy nacierają, amerykańskie M1 Abrams z Grupy Bojowej 1 Brygady Pancernej 3 Dywizji Piechoty USA, ćwiczą przenikanie przez ugrupowanie przeciwnika. Niemieckie pododdziały zmechanizowane realizują na pasie ćwiczeń taktycznych „Bucierz” natarcie i przełamanie obrony przeciwnika. Wszystkich ćwiczących łączy wielki wysiłek szkoleniowy, bardzo wysoka temperatura i wszechobecny poligonowy kurz i pył. Jeżeli chodzi o maskowanie, należy powiedzieć, że jest idealne – cały ćwiczący sprzęt pokryty jest poligonowym pyłem i rzeczywiście idealnie komponuje się z otoczeniem, przez co stał się wręcz niewykrywalny. O jego obecności świadczą tylko potężne „ogony” kurzu w czasie natarcia i przemieszczania. Oczywiście, swoje zadania realizują artylerzyści, którzy wspierają nacierające i broniące się wojska swoim ogniem. Można powiedzieć, że każdy zakątek drawskiego poligonu wykorzystany jest przez ćwiczące wojska do maximum. Korzystając z okazji, zapytaliśmy Dowódców ćwiczących pododdziałów o to, jak oceniają tego typu wspólne ćwiczenia. Lt. Col. Ralf Hammerstein – Dowódca 295 Dywizjonu Artylerii Brygady Francusko – Niemieckiej – „Poligon w Drawsku Pomorskim jest dla naszych żołnierzy nowym środowiskiem, w którym ćwiczymy i zdobywamy doświadczenie. Aby tu przyjechać, musieliśmy pokonać szereg problemów logistycznych, związanych z przemieszczeniem tak dużej ilości ludzi i sprzętu. Jednakże dzięki wsparciu polskich kolegów, wszystkie te problemy zostały rozwiązane. Szczególnie dobrze zorganizowane były kwestie związane z zakwaterowaniem i wyżywieniem. Naszym największym problemem jest fakt, iż ze względu na warunki atmosferyczne i wynikające z nich zagrożenie pożarami, nie możemy wykonywać strzelań artyleryjskich z użyciem ostrej amunicji. W chwili obecnej cieszymy się na realizację dalszego szkolenia razem z polskimi, duńskimi i amerykańskimi kolegami”.
Por. Patrick Benevento, Dowódca plutonu czołgów USA – „Jedną z najważniejszych rzeczy jest fakt, iż współpraca żołnierzy z różnych krajów członkowskich NATO, mających różne tradycje wojskowe, przynosi wiele nowych pomysłów, które dyskutujemy i integrujemy, aby rozwijać nasze umiejętności i zwiększać możliwości bojowe przeciwko potencjalnym przeciwnikom. Najkorzystniejsza jest możliwość obserwacji żołnierzy innych państw w działaniu. Moi żołnierze czerpią dużo przyjemności, mogąc rozmawiać ze swoimi kolegami z innych krajów, poznawać ich sprzęt i ściśle z nimi współdziałać. Buduje to morale i poszerza wiedzę na temat możliwości żołnierzy innych państw, tego jak walczą. Powoduje, że stajemy się bardziej otwarci na nowe pomysły”.
Płk Piotr S. Bieniek – Kierownik Ćwiczenia pk. „Saber Strike- 15” – Zastępca Dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej – „Stara, amerykańska maksyma brzmi – „Train as you fight” czyli trenuj tak jak walczysz. Ćwiczenia takie jak „Saber Strike - 15” służą podtrzymaniu i doskonaleniu naszych umiejętności. My podglądamy naszych sojuszników, a oni nas. Wspólnie analizujemy stojące przed nami zadania, oceniamy w jaki sposób możemy je wykonać, doskonalimy nasze procedury, zaś żołnierze w polu uczą się w jaki sposób wykorzystywać na polu walki artylerię, lotnictwo i rozpoznanie, które mają do dyspozycji podczas wielonarodowych operacji”.
Tyle Dowódcy. My także obserwujemy ćwiczące wojska i nadal będziemy relacjonować ich działania.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kfk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.06.2015, 14:06 |
Źródło informacji | MON |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |