Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Spotkanie na przesmyku suwalskim (komunikat)

06.07.2022, 16:14aktualizacja: 06.07.2022, 16:20

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej informuje:

W czwartek (7 lipca br.) o godz. 13.00 w miejscowości Szypliszki (powiat suwalski), Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Mariusz Błaszczak – wicepremier, minister obrony narodowej, odwiedzą zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny–Wschód, gdzie spotkają się z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą oraz ministrem obrony Litwy Arvydasem Anušauskasem.

Planujemy wystąpienia ok. godz. 14.10.

Szczegóły akredytacyjne >>> https://www.prezydent.pl/dla-mediow/zapowiedzi-prasowe/spotkanie-prezydentow-polski-i-litwy-na-przesmyku-suwalskim,56514

Informacji nt. udziału wicepremiera-szefa MON udziela Dagmara Jarosławska, Centrum Operacyjne MON, tel. 601 388 988.

***Przesmyk suwalski (the Suwalki Gap / the Suwalki Corridor) to obszar wokół Suwałk, Augustowa i Sejn. Łączy Polskę z Litwą i pozostałymi krajami bałtyckimi, a zarazem oddziela należący do Rosji Obwód Kaliningradzki od Białorusi. To strategicznie ważny korytarz bezpośrednio łączący sojuszników NATO w naszym rejonie.

Przesmyk to głównie rejon odpowiedzialności 16. Dywizji Zmechanizowanej, szczególnie należącej do niej 15. Brygady Zmechanizowanej, oraz wielonarodowej batalionowej grupy bojowej w ramach inicjatywy eFP (enhanced forward presence) z USA jako państwem ramowym. Ponadto służą tam sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji. Na co dzień grupa współdziała z 15 Brygadą. Polska odgrywa w inicjatywie eFP szczególną rolę - jest jednym z państw gospodarzy, ale także państwem delegującym swoje siły.

Ważnym elementem budowy systemu bezpieczeństwa w tej części Polski jest współpraca z Litwą. W Elblągu znajduje się natowskie Dowództwo Wielonarodowej Dywizji - Północny Wschód, koordynujące działania grup bojowych wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Zadania te polegają na koordynacji szkolenia oraz zwiększaniu świadomości sytuacyjnej w regionie. Dowództwo pozostaje również w gotowości do prowadzenia działań w ramach obrony kolektywnej zgodnie z artykułem 5 Traktatu Waszyngtońskiego. Wśród jednostek afiliowanych do dowództwa w Elblągu są 15 Brygada Zmechanizowana i litewska brygada Żelazny Wilk, które wspólnie ćwiczą i budują interoperacyjność sojuszniczą.

Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych NATO, służą także w strukturach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance - na Łotwie i w Rumunii. Na terytorium Polski znajdują się elementy struktury NATO - w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Na terytorium Polski, w ramach wzmocnionej obecności, stacjonuje również łącznie ponad 10 tys. żołnierzy USA.

*** Jednocześnie uprzejmie informujemy, że MON włącza się do elektronicznego systemu powiadamiania dziennikarzy PressRoom na Gov.pl.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe. (PAP)

dka/ sdd/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.07.2022, 16:14
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ