Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: Szef MON na konsultacjach ministrów państw bałtyckich (komunikat)

12.09.2021, 14:28aktualizacja: 12.09.2021, 14:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Obrony Narodowej informuje:

W poniedziałek, 13 września br. w Rydze, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony oraz spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Delegację omówią przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa i współpracy w regionie w kontekście ćwiczeń Zapad-21, hybrydowe zagrożenia ze strony białoruskiej oraz kwestie odstraszania i budowania odporności na te zagrożenia. Przedyskutowane także zostaną tematy podjęte na ostatnim szczycie NATO w Brukseli m.in. dotyczące bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu.

Planowana jest również wizyta ministrów obrony w bazie wojskowej w Adazi, gdzie stacjonuje kanadyjska batalionowa Grupa Bojowa w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej. Szef MON spotka się z polskimi żołnierzami, którzy służą na Łotwie w ramach eFP. Ministrowie wezmą udział w obserwacji ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. „Silver Arrow”, którego celem jest przygotowanie sił eFP (enhanced Forward Presence – eFP) do wspólnego prowadzenia działań obronnych.

***Bliższych informacji nt. wizyty szefa MON udziela Centrum Operacyjne MON, Dagmara Jarosławska +48601388988.

***Żołnierze PKW Łotwa realizują zadania w ramach Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (enhanced Forward Presence – eFP). Decyzja o utworzeniu wzmocnionej Wysuniętej Obecności była jedną z najważniejszych decyzji Szczytu NATO w Warszawie. Ma na celu realne zwiększenie potencjału obrony i odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecna IX zmiana polskiego kontyngentu liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wykonują zadania, korzystając przede wszystkim z czołgów PT-91 Twardy.

Od 2 września na Łotwie trwa międzynarodowe ćwiczenie Silver Arrow-21, podczas którego 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, podnosi umiejętności w zakresie współpracy międzysojuszniczej dotyczącej planowania i realizacji zadań obronnych. Wielkopolscy żołnierze wyposażeni są m.in. w samobieżne moździerze Rak i transportery Rosomak.

Centrum Operacyjne Ministra Obrony Narodowej

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

reb/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.09.2021, 14:28
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ