Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MON: tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu gotowy do przyjęcia pacjentów (komunikat)

10.03.2021, 14:58aktualizacja: 10.03.2021, 14:59

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MON informuje:

Tymczasowy szpital wojskowy w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu gotowy do przyjęcia pacjentów

Rusza I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek z możliwością zwiększenia do 250. Gotowych jest 30 łóżek respiratorowych i 26 w oddziale internistycznym. Opiekę medyczną zapewni wykwalifikowany personel wojskowy, a także studenci wydziału wojskowo-lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Szpital, w bazie lotniczej na warszawskim Okęciu, jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego – jednego z najlepszych szpitali w kraju. Jest wyposażony w pełne zaplecze diagnostyczne ( tomograf, RTG, etc.). Szpital powstał według koncepcji wypracowanych podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Armii Stanów Zjednoczonych. Wśród personelu medycznego znajdą się także doświadczeni lekarze z warszawskiego szpitala przy ul. Szaserów.

23 lutego uruchomiono szpital modułowy na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego przy Szaserów, który ma w dyspozycji 60 stanowisk umożliwiających intensywną terapię oddechową, wyposażonych w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną. Szpital jest zaopatrzony w najnowocześniejszy sprzęt i przyjmuje zakażonych pacjentów w różnym stanie zdrowia. W razie potrzeby można go przystosować do przyjęcia 120 pacjentów, a także przenieść w inne miejsce.

Wojskowa Służba Zdrowia intensywnie wspiera cywilną opiekę zdrowotną w czasie epidemii. Zaangażowanych jest 14 szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ponad 1/3 bazy łóżkowej w wojskowych placówkach medycznych funkcjonuje w ramach opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. Wojskowi medycy są przygotowani na zwiększenie liczby łóżek dla chorych.

Wojsko Polskie wspiera blisko 600 szpitali, 100 stacji sanitarno-epidemicznych, a także pobiera blisko tysiące wymazów dziennie. Żołnierze wspomagają również program szczepień w całym kraju.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.03.2021, 14:58
Źródło informacji MON
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ